آیا ویروس کرونا وارد ایران شده است؟

بنا به اطلاعیه ای که مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در رابطه با گسترش عجیب ویروس کرونا در چین و بعضی از کشورها منتشر نموده است: موارد ابتلا به ویروس کرونا تاکنون در چند کشور رویت شده است، اما عمده مبتلایان در کشور چین بوده اند. در همه کشورها، سازمان مراقبت بیماری‌های آن کشور در صدد کنترل این بیماری برآمده اند. در ایران نیز با نظارت معاونت بهداشت و مرکز مدیریت بیماری های واگیردار در همه پایانه‌های مرزی کشور به خصوص در بنادر بین‌المللی و فرودگاه ها، پایگاه‌هایی با حضور فعال تیم‌هایی متشکل از متخصصان و کارشناسان بهداشت استقرار یافته اند و با تجهیزات مناسبی، هر نوع مورد مشکوک ورودی به کشور را تحت مراقبت های لازم و غربالگری قرار می‌دهند. توجه داشته باشید که بنا به اطلاعیه های وزارت بهداشت فعلا مورد مبتلا به ویروس کرونا در کشور ما مشاهده نشده است.

علائم ویروس کرونا

علائم ویروس کرونا

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با اشاره به وضعیت دانشجویان و ایرانیان مقیم در شهر «ووهان»چین (کانون انتشار ویروس کرونا ) اظهار داشت: نخستین هدف، خارج کردن دانشجویان و هموطنان ایرانی مقیم از این شهر است که راه کارهای گوناگون زمینی و هوایی پیگیری و مهیا شده، اما اجرایی شدن آن مستلزم موافقت دولت چین مطابق با مقررات بهداشتی و بین المللی جهت پیشگیری از انتشار این ویروس به سایر کشورهای دنیا می باشد. ‏ ویروس کرونا تا کنون نزدیک به هشت هزار نفر را در چین مبتلا کرده و حدود ۱۷۰ نفر را به کام مرگ کشانده است. متاسفانه حدود ۱۰۴ مورد ابتلا به کرونا در کشورهای تایلند، ژاپن، هنگ‌ کنگ، سنگاپور، تایوان، ماکائو، استرالیا، مالزی، آمریکا، فرانسه، کره جنوبی، امارات، آلمان، کانادا، ویتنام، نپال، کامبوج، سریلانکا و فنلاند، امارات و هند نیز ثبت شده است و این ارقام روز به روز در حال افزایش هستند.

زمان پیدایش و شیوع ویروس کرونا

روز ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی، گزارشاتی از موارد مبتلایان به عفونت شدید تنفسی در شهر ووهان استان هوبای کشور چین منتشر شد. در ابتدا، مشاهدات گواه این بود که که برخی از افرادی که به این ویروس آلوده شده اند سابقه کار و فعالیت در بازار ماهی فروشان ووهان که جسد برخی حیوانات وحشی نیز در آنجا به فروش می رسد را دارند، و به این ترتیب بازار مذکور را بلافاصله در یکم ژانویه ۲۰۲۰ تعطیل کردند و اقداماتی را به منظور سلامت محیط و گندزدایی در آن بخش از شهر به کار بستند.

چند روز بعد از این ماجرا و پس از رد تشخیص این بیماری تحت عنوان مریضی های واگیردار شناخته شده نظیر آنفلوانزا فصلی، آنفلوانزا پرندگان، ویروس کرونا سارس و ویروس کرونا مرس و عوامل بیماری ‌زای دیگر، در روز نهم ژانویه ۲۰۲۰ ویروس جدید و ناشناخته ای به عنوان عامل بیماری در ۱۵ نفر از ۵۹ بیمار مبتلا اعلام شد که موجب نگرانی و تنش بسیار زیادی شد، ویروس کرونای جدیدی که حدودا هفتاد درصد قرابت و شباهت ژنتیکی با کرونا ویروس سارس دارد.

سرانجام در روز یازدهم ژانویه ۲۰۲۰ نخستین فوت ناشی از این ویروس کرونا مهلک در چین گزارش شد. توجه داشته باشید که این بیماری جدید و ناشناخته نوعی بیماری قابل انتقال و سرایت از حیوان به انسان به حساب می آید و هنوز راه درمانی برای آن پیدا نشده است. خیابان های چین که روزانه میلیون ها نفر را در حال تلاش و کوشش و رفت و آمد به خود می دید، اکنون کاملا خالی از جمعیت شده و همه از ترس این ویروس ناشناخته در منازل خود محبوس هستند.

مراقبت و پیشگیری

در حال حاضر درمان مناسب و واکسن خاصی برای ویروس کرونا جدید که موقتا nCoV نامیده شده است وجود ندارد.

ویروس کرونا

ویروس کرونا

اهداف اصلی مراقبت ویروس کرونا جدید عبارتند از:

تعیین موارد قطعی ویروس کرونا جدید (شامل خوشه ای یا تک گیر) و شناسایی هر نوع شواهدی مبنی بر انتقال فرد به فرد این بیماری، تشخیص نواحی جغرافیایی پرخطر ویروس کرونا جدید
در صورتی که شرایط ذیل وجود داشته باشد، لازم و ضروری است که بررسی های بالینی و اپیدمیولوژیکی گسترده ای به منظور دستیابی به اهداف فوق انجام پذیرد:

  1.  تعیین ویژگی های بالینی بیماری، مانند طیف علائم و نشانه ها و چگونگی روند سیر بالینی بیماری
  2.  تعیین مشخصات اپیدمیولوژی ویروس کرونا جدید، همچون تعیین راه و روش های انتقالی که پرخطر محسوب شده و منتقل کننده بیماری هستند.

عمدتا کسانی در اولویت ابتلا به این ویروس هستند که حداقل یکی از مشخصات زیر را دارا باشند:

  1.  سابقه سفر به ووهان چین در استان هوبا را در عرض ۱۴ روز گذشته از شروع علائم این بیماری خوفناک داشته باشند.
  2.  از کارکنان و خدمه بهداشتی درمانی (اعم از پزشک، پرستار و سایر پرسنل بخش) بیمارستانی باشند که بیمار مبتلا به این ویروس ناشناخته در آنجا بستری شده و تردد داشته است.

یافته های جدید در مورد ویروس کرونا

«خفاش» منشا ویروس کرونا اعلام شد، البته برخی گمانه زنی ها از انتشار این ویروس مهلک از یک آزمایشگاه تحقیقاتی در ووهان نیز خبر می دهند.
ویروس کرونا تاکنون کودک زیر 8 سالی را مبتلا نکرده است و کم سن ‌ترین فردی که به این ویروس آلوده شده 14 سال داشته است. برای کرونا ویروس جدید راه درمانی کشف نشده و اکثر قربانیان آن افراد بالای ٤٠ سالی هستند که عمدتا سابقه بیماری های عفونی، قلبی و ریوی داشته اند. گفتیم که سوپ خفاش فعلا اصلی ترین عامل انتقال ویروس کرونا به انسان شناخته شده است، جالب است بدانید که فروش این سوپ در رستوران‌های غذاهای دریایی ووهان چین بسیار مرسوم می باشد و طرفداران زیادی نیز داشته است.

ویروس کرونا درایران

ویروس کرونا درایران

در آخر توصیه می کنیم که این ویروس کشنده را جدی بگیرید و برای مدتی هم که شده بهداشت را به صورت افراطی رعایت نمایید. پی در پی دستان خود را بشویید. از روبوسی و دست دادن در محیط های عمومی جدا خودداری نمایید و از ماسک N95 فیلتر دار مناسب برای مقابله با هجوم ویروس کرونا استفاده کنید. مراقب باشید که ماسک تقلبی نخرید و حتما ماسک‌های اورجینال و با نام نشان تهیه کنید. و مهمتر اینکه بقیه نکات بهداشتی را حتما رعایت کنید.