در سال 1386 به دلیل نبود مرکز مجهز برای ام آر آی در غرب تهران مدیریت مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار تصمیم به ساخت ساختمانی مجهز و مدرن با زیر بنایی به متراژ 1800 متر را گرفت و امروز توانسته با مجهزترین و به روزترین دستگاه ها و تجهیزات پزشکی دیجیتال به همراه خبره ترین نیروهای متعهد و مجرب به هدف خود که ارائه خدمت رسانی در حوزه تصویربرداری پزشکی به صورت شبانه روزی به همشهریان عزیز در غرب تهران است برسد.

همچنین این مرکز برای رفاه حال مراجعین و بیماران محترم اقدام به راه اندازی سایت با خدماتی مانند درخواست نوبت، امکان مشاهده تمامی قسمت های مرکز، آشنایی با خدمات مرکز و اطلاعاتی مهم و ضروری دیگر کرده است. یکی از خدماتی که مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم به صورت ویژه انجام می دهد بخش ماموگرافی است. با ما همراه باشید تا بیشتر با ماموگرافی و کاربرد های آن آشنا شوید.

همه چیز درباره ماموگرافی

همه چیز درباره ماموگرافی

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یکی از پیشرفت های مهم در عرصه علم پزشکی است که در آن با پایین ترین دوز اشعه ایکس پستان را بررسی می کنند. برای تشخیص سرطان سینه راه هایی وجود دارد که معروف ترین آنها از طریق لمس و ماموگرافی است. در روش اول پزشک و حتی بیمار می تواند با لمس کردن توده ها را در سینه احساس کند و این نشانه ی پیشرفت سرطان است. اما در ماموگرافی که از بهترین روش برای تشخیص سرطان سینه است، این امکان را می دهد که دوسال زودتر از وجود سرطان سینه آگاه شوید. انجمن سرطان ایالات متحده آمریکا برای خانم های بالای چهل سال به صورت سالانه ماموگرافی را توصیه می کند.

همچنین اگر خانم بین 25 تا 35 سال است و یکی از نزدیکان دچار این بیماری شده بهتر است با توجه به صلاح دید پزشک از روش های تشخیص دیگر استفاد کند حتی در صورت لزوم از ماموگرافی استفاده شود.

در بیشتر مواقع افراد قبل از انجام ماموگرافی از پرسنل ما در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار در مورد عملکرد سیستم ماموگرافی می پرسند. بهتر است بدانید این روش نوین دارای دوز اشعه بسیار پایینی است که هیچ گونه تهدیدی برای بیمار ندارد و تنها برای تشخیص بهتر سرطان سینه استفاده می شود نه تحریک آن.

آیا ماموگرافی درد دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید بگویم درد با توجه به شرایط جسمی بیمار متفاوت است. معمولا خانم هایی که دارای بافت پستان فیبروکیستیک هستند در زمان گرافی درد بیشتری را احساس می کنند. به طور کلی پزشکان به تمامی خانم هایی که قصد ماموگرافی دارند پیشنهاد می دهند که دو روز قبل از انجام ماموگرافی از مصرف مواد غذایی کافئین دار مانند قهوه، شکلات تلخ و همچنین ادویه های تند بپرهیزند. همچنین بهترین زمان برای انجام آن روز بعد از پایان قاعدگی است.

گاهی بعضی از خانم ها از پرسنل مرکز جام جم می خواهند که راهی برای جلوگیری از درد انجام شود اما بهتر است بگوییم در این روش به هیچ عنوان نمی توان از بی حس کننده یا مواردی از این دست را استفاده کرد و تنها راه چاره، تحمل درد است.

خانم های باردار با توجه به توصیه پزشک و در صورت لزوم می توانند از ماموگرافی بدون هیچ گونه محدودیتی استفاده کنند. اما مادران شیرده به دلیل حساس بودن پستان ها، بعد از سه ماه که شیردهی به صورت کامل قطع شد ماموگرافی را انجام دهند البته در این حالت نیز پزشکان توصیه می کنند از سونوگرافی استفاده شود و دلیل آن اغلب، احتمال نشان دادن نتیجه عکس است که دیده می شود.

عکس ماموگرافی

عکس ماموگرافی

چرا باید ماموگرافی به صورت منظم و سالانه انجام شود؟

بیشتر پزشکان معتقدند که خانم های بالای 40 سال برای تشخیص سرطان پستان بهتر است به دلیل فواید انجام آن سالانه ماموگرافی را انجام دهند، در ادامه به فواید ماموگرافی اشاره کرده ایم:

 • اولین و مهم ترین فایده ماموگرافی تشخیص سرطان را در گام ها ابتدایی است و با امکانات و روش های بیشتر برای درمان اقدام کند.
 • یکی از مهم ترین مزیت های ماموگرافی این است که می توان سرطان داخل مجرای را راحت تر تشخیص داد و اگر در گام های ابتدایی تشخیص داده شود پزشک می تواند به راحتی آنها را خارج کند.
 • تنها و موثرترین روش در تشخیص سرطان سینه است و مزیت اصلی آن این است که بعد از استفاده به دلیل پایین بودن دوز اشعه هیچ گونه اشعه ای در بدن فرد دیده نمی شود و هیچ گونه اثری روی بدن فرد نمی گذارد.

نکات مهم در زمینه انجام سرطان سینه

 • زمانی که فرد ماموگرافی انجام می دهد و مورد مشکوکی در نتیجه آن دیده می شود پزشک برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر و قطعیت بیماری باید بررسی های تکمیلی دیگری انجام دهد.
 • بهتر است بدانید تفسیر و تحلیل تصاویر کار ساده ای نیست و تنها یک پزشک ماهر و متخصص می تواند به صورت قطعی در مورد آن نظر دهد زیرا بافت طبیعی در هر خانمی متفاوت است. گاه دیده میشود بعضی از تصاویرِ مشکوک، بر اثر استفاده از پودر زیر بغل و یا جراحی های قبلی در ناحیه پستان است.
 • اگر فردی در پستان خود از پروتز سیلیکونی و آب نمک استفاده کرده است قبل از انجام ماموگرافی باید کارشناس مربوطه را مطلع سازد زیرا این پروتزها مانعی برای اشعه ایکس هستند. برای این افراد در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم از فرد چهار عکس توسط کارشناس های ماهر و دوره دیده گرفته می شود این در حالی است که برای افراد معمولی دو عکس گرفته می شود. دلیل استفاده از کارشناس های حرفه ای جهت انجام ماموگرافی با این شرایط این است که امکان پاره شدن پروتز، تغییر بافت پروتز و نرم شدن آنها وجود دارد.
 • با توجه به اینکه ماموگرافی در سراسر دنیا به عنوان بهترین و موثرترین روش برای تشخیص سرطان پستان است اما دارای خطاهایی است. دیده شده در بعضی از مواقع بافت طبیعی را به عنوان توده سرطانی نشان می دهد که در این مواقع پزشکان تکرار ماموگرافی را توصیه می کنند.
 • بهترین زمان برای ماموگرافی یک هفته بعد از پایان دوران قاعدگی است که از حساسیت پستان ها و امکان بروز خطا کم می شود. همچنین بهتر است زمانی مانند اول صبح انتخاب شود که تعریق کم است و از ضد تعریق ها استفاده نشده باشد زیرا بعضی از این موارد در نتیجه ماموگرافی تاثیر گذار هستند.
 • از موادی مانند پودرهای بدن، اسپری و کرم های ضد تعریق، عطر، انواع پماد و کرم ها در زمان ماموگرافی نباید استفاده کنید.
 • در هنگام انجام ماموگرافی باید مانعی در قسمت بالا تنه نباشد به همین دلیل بهتر است فرد از لباس راحتی و دکمه دار استفاده کند.
 • معمولا در ماموگرافی از هر پستان حدود ده ثانیه تصویربرداری (20 تا 30 دقیقه زمان نیاز است) می شود اما معمولا کارشناس ها برای اینکه بتواند تصویربرداری دقیق را انجام دهند باید برای تشخیص نقطه ی دقیق کمی زمان نیاز داشته باشند و حتی در بیشتر مواقع نیاز دارند که سینه ها را لمس کنند تا در موقعیت مناسب قرار بگیرد اما باید بدانید تمام نکاتی که شاید کمی آزار دهنده باشد برای تصویربرداری بهتر باشند.
 • دلیل فشاری که در زمان ماموگرافی به سینه ها وارد می شود این است که ضخامت سینه ها کمتر شود و تصویر برداری دقیق تر انجام شود. بهتر است قبل از انجام ماموگرافی با تشخیص پزشک برای کاهش درد از ایبوپروفن استفاده کنید.
تشخیص سرطان پستان

تشخیص سرطان پستان

چه افرادی باید ماموگرافی را انجام دهند؟

سرطان سینه معمولا از بیماری هایی است که تا زمان پیشرفت کامل علائمی ندارد به همین دلیل توصیه می شود که خانم ها سالی یکبار این آزمایش را انجام دهند تا از سلامت خود مطمئن شوند. اگر فردی هر یک از علائم زیر را مشاهده کرد باید هر چه سریعتر به پزشک مربوطه مراجعه نمایند:

 • مشاهده غده در پستان
 • غده با برآمدگی در زیربغل
 • متورم و ضخیم شدن قسمتی از پستان
 • ایجاد بافت های چاله ای در پستان
 • تغییر اندازه یا شکل در یک یا هر دو پستان
 • احساس سنگینی در یک یا هر دو پستان
 • ترشحات غیر طبیعی از پستان
 • تو رفتن نوک پستان ها
 • درد بی دلیل در پستان ها
 • خارش، جوش، قرمزی در ناحیه پستان و نوک پستان ها
عکس تومور پستان

عکس تومور پستان

مراحل انجام ماموگرافی

 • در این قسمت قصد داریم به تمامی مراحلی که برای انجام ماموگرافی انجام می شود اشاره کنیم:
 • در ابتدا باید تمامی لباس های بالا تنه را در آورید و هیچ گونه زیور آلاتی در این قسمت نباشد.
 • اگر در ناحیه پستان خال یا لکه ای وجود داشته باشد با چسب پوشیده می شود تا باعث اشتباه در زمان تشخیص نشود و بعد از آماده شدن یک روپوش جلو باز به شما داده می شود که بپوشید.
 • با توجه به دستگاه، فرد می تواند در حالت نشسته یا ایستاده باشد.
 • کارشناس به فرد کمک می کند که پستان هایش را روی صفحه ی عکسبرداری قرار دهد و بعد از آن کامپورسورها که روی دستگاه وجود دارد پستان ها را فشار می دهد که تا حد امکان سطح بافت مسطح شود.
 • در زمان عکسبرداری فرد باید سعی کند نفس خود را حبس کند تا اختلالی در تصاویر رخ ندهد.
 • بهتر است بدانید گاهی پزشکان از بیمار می خواهند که تصویربرداری را دوباره تکرار کند و تصاویر دیگری تهیه شود زیرا در اکثر مواقع ممکن است به دلایلی نتایج ماموگرافی کامل نباشد و برای اطمینان بیشتر تصویرهای تکمیلی انجام شود و بر این اساس پزشک می خواهد که تصویربرداری از زوایای دیگر برای بیمار انجام شود.
 • بعد از اتمام کار تصویر برداری ممکن است در ناحیه پستان ها درد احساس شود که این امر به دلیل فشاری که به آنها وارد شده است کاملا طبیعی است. در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم با توجه به تجربه ای که کارشناس ها دارند این درد به ندرت اتفاق می افتد.
دستگاه ماموگرافی

دستگاه ماموگرافی

خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار

با توجه به گستردگی خدماتی که در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم انجام می شود این مرکز سعی کرده است که تمامی خدمات را با بهترین و بالا ترین کیفیت انجام دهد و همچنین برای رفاه حال عزیزان پاسخگویی ها را در اسرع وقت انجام دهد. در هر ساعت از شبانه روز می توانید از طریق تلفن پذیرش نوبت خود را انجام دهید و بدون کوچکترین معطلی در زمان مراجعه از خدمات آن استفاده کنید. ما با استفاده ده از دستگاه های پیشرفته و همکاری با کادر خبره و حرفه ای سعی بر آن داریم تمامی تصویربرداری ها با کمترین درصد خطا انجام شود. از مهم ترین خدماتی که در این مرکز انجام می شود می توان علاوه بر ماموگرافی به ام آر آی، سی تی اسکن، پزشکی هسته ای، سنجش تراکم استخوان، رادیولوژی و سونوگرافی اشاره کرد.