تصویربرداری چراغی در تاریکی تشخیص و درمان

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار در دهه 80 با هدف رشد و توسعه خدمات تصویربرداری پزشکی در غرب استان تهران شروع به کار کرد.
سنگ بنای این مرکز توسط دکتر جواد زارع مهرجردی نهاده شد و پس از اخذ مجوز و تهیه زمین و برداشتن برخی موانع و مشکلات، این مرکز امروز پس از دو دهه فعالیت، یکی از مجهزترین مراکز تصویربرداری کشور است که با داشتن دستگاههای به روز و بکارگیری پزشکان و نیروهای متخصص این رشته، در اغلب سطوح پزشکی، خدمات رسانی دقیق و مطلوبی به شهروندان دارد.

در این خصوص با دکتر جواد زارع مهرجردی متولد سال 46، فوق تخصص ام آری آی و سی تی اسکن از دانشگاه کینگز کالج و بیمارستان سنت توماس لندن، برد تخصص اینترونشنال از دانشگاه تهران و بیمارستان امام خمینی(ره) تهران، فوق تخصص برست ایمیجینگ از دانشگاه تهران، پزشک نمونه، مشاور انتظامی و عضو هیئت تجدید نظر سازمان نظام پزشکی کشور در ارتباط با خدمات قابل ارائه به شهروندان به گفت و گو پرداختیم.
رئیس مرکز تصویربرداری و پزشکی هسته ای جام جم شهریار گفت: این مجموعه به صورت یک شرکت سهامی خاص مدیریت می شود و اعضای هیات مدیره آن از افراد شاخص هستند.

وی بیان کرد: برای مدیریت داخلی سیستم نیز از افراد برجسته و به نام که هر کدام سمت های مهمی در دانشگاهها و مراکز علمی کشور دارند، انتخاب شده است.
دکتر زارع افزود: متخصصانی که تصاویر را برای پزشک معالج تفسیر می کنند نیز افرادی متبحر و مجرب در این حوزه هستند و در بهترین مراکز پزشکی کشور نیز خدمت رسانی نموده و جزو نفرات برتر رادیولوژی ایران هستند که در دوران تحصیل و آموزش نیز جزو محققان علمی بوده اند.

وی تاکید کرد: در این مجموعه سعی کردیم تا با در کنار هم قرار دادن دستگاههای به روز و افراد متخصص، نیاز و رضایت مندی مردم را پاسخ دهیم و از این سرمایه انسانی و مادی، بهترین بهره برداری را در جهت رفع نیاز مردم داشته باشیم.
به گفته وی تمامی دستگاههای این مرکز به روز و از بهترین برندهای معتبر جهان است زیرا دقت و کیفیت دستگاه خطاهای ممکن را به حداقل می رساند.

رئیس مرکز پزشکی هسته ای شهریار خدمت به مردم و توجه به قشر ضعیف و کم توان منطقه را یکی از دلایل انتخاب شهرستان شهریار جهت فعالیت های خود عنوان نمود و افزود: از آنجا که وضعیت مالی خانواده ها در شهریار و اطراف آن چندان مناسب نیست و توانایی مالی زیادی برای دریافت خدمات پزشکی ندارند، با تمامی بیمه ها از پایه تا تکمیلی در این مرکز قرار داد داریم.

وی اظهار داشت: این مرکز دارای بخشهای ام آر آی، سی تی اسکن، رادیولوژی، ماموگرافی، تراکم استخوان، سونوگرافی، پزشکی هسته ای است که در بخش پزشکی هسته ای نیز اسکن بخش های مختلف بدن مانند قلب، شکم و تیروئید انجام می شود.
دکتر زارع افزود: برخی خدمات پزشکی نیز در معدود مراکز کشور انجام می شود که مرکز تصویربرداری جام جم جزو این مراکز است.
بگفته وی ام آر آی داینامیک پروستات، تصویربرداری از غدد بزاقی، سونوگرافی های مرحله ای جنین، انواع بیوپسی ها (بافت برداری)، ماموگرافی، تصویربرداری رنگی از قلب، تماما در این مرکز انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد: یکی از ابعاد تصویربرداری چکاپ و درمان است و کمک زیادی برای تشخیص انواع بیماریها می کند.
وی اضافه کرد: با روشهای مداخله ای رادیولوژیست به پزشک معالج در تشخیص درمان انواع ضایعه کمک می کند.
دکتر زارع بیان کرد: رادیولوژیست کار نمونه برداری را تحت گاید (با کمک و هدایت) سونوگرافی و سی تی اسکن انجام می دهد و به مرکز پاتولوژی ارسال می کند.

وی افزود: در حین شیمی درمانی نیز کمک درمانی به بیماران می شود مثلا در درمان تومورهای کبد می توان با روشهای نوین تومور را سوزانده و از بین برد و یا آبسه را تخلیه کرد و مسیر درمان را آسانتر نمود.
رییس مرکز تصویربرداری هسته ای جام جم شهریار با بیان اینکه مرکز ما جامع ترین خدمات تصویربرداری پزشکی تخصصی را در منطقه ارائه می دهیم، گفت: تمامی خدمات پزشکی مرتبط با تصویربرداری در این مرکز ارائه می شود به جز پت اسکن که این دستگاه در دو بیمارستان مسیح دانشوری و شریعتی تهران وجود دارد .

بگفته وی دستگاه پت اسکن برای تشخیص تومورهای سرطانی کاربرد دارد و با استفاده از روشهای نوین پزشکی هسته ای نقش مهمی در تشخیص به موقع و پیشگیری از گسترش سرطان در بدن بیماران دارد.
وی در مورد آمار پذیرش بیمار در مرکز جام جم شهریار گفت: تمامی بخش های این مرکز مراجعه کننده دارد و به دلیل اینکه برخی خدمات زمان بیشتری می برد، مانند مدت زمان انجام ام آر آی که طولانی تر از سونوگرافی است، یقینا پذیرش شدگان بخش سونوگرافی بیشتر هستند، ولی در حال حاظر هیچ سرویس خالی نداریم.

وی در ادامه به معرفی خدمات سونوگرافی و تصویربرداری جنین در دوران بارداری در این مرکز اشاره و گفت: آنومالی اول در سه ماهه اول بارداری انجام می شود که ترکیبی از آزمایش خون و سونوگرافی است که در آن ضخامت پشت گردن جنین و سلامت جنین از نظر سندرم ها، عروق، بند ناف و دیگر اندامها بررسی می شود.

دکتر زارع بیان کرد: در مرحله دوم آنومالی که بین هفته 18 تا 22 بارداری تکرار می شود تمامی جزء به جزء بدن جنین بررسی می شود و آنومالی سوم نیز که در هفته 28 تا 32 انجام می شود و که در سال های اخیر به دلیل اهمیت موضوع، پزشکان توصیه زیادی برای انجام آن دارند که تمامی این مراحل در مرکز جام جم قابل اجرا می باشد.

وی انجام ماموگرافی (تصویربرداری پستان) را از دیگر خدمات مرکز جام جم دانست و گفت: سرطان پستان شایعترین نوع سرطان در بانوان است که افراد بالای 40 سال، سالی یکبار یا هر دو سال یکبار باید نسبت به انجام ماموگرافی اقدام کنند.
وی افزود: افرادی که سابقه خانوادگی در زمینه سرطان پستان دارند نیز باید با انجام سونوگرافی و ماموگرافی نسبت به تشخیص و درمان به موقع این بیماری اقدام نمایند.

رییس مرکز تصویربرداری هسته ای جام جم شهریار در ادامه ارتباط پزشک با بیماران را، ارتباطی انسانی دانست و گفت: امکان بروز بیماری در همه افراد جامعه حتی پزشکان وجود دارد که ما در این مرکز سعی می کنیم تا از نظر روحی و روانی بیماران تحت تاثیر قرار نگیرند.
دکتر زارع افزود: با بیماری که وارد این مرکز شده و مشکل خاصی از نظر پزشکی دارد سعی می شود طوری برخورد کنیم تا دچار بحران روحی نشود زیرا وجود مشکلات روحی و نداشتن روحیه، درمان را با تاخیر و مشکل مواجه می کند.
وی تاکید کرد: بیماری که وارد مراکز درمانی می شود دچار تالم روحی و جسمی هستند بنابراین باید با صبر و تامل با آنها برخورد شود و مشکلی به مشکلات بیمار اضافه نکنیم.

وی در پایان افزود: هدف ما همیشه ارائه بهترین خدمات و با کیفیت ترین سرویس به مردم کشور به خصوص شهریار و اطراف آن است، بنابراین در معالجه بیماران به نحو شایسته شرکت می کنیم و از نظر اخلاقی و شرعی و اسلامی هیچ موقع کیفیت را فدای کمیت نمی کنیم تا رسالت خود را به درستی انجام داده باشیم.