سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی (Sonography) یکی از روش های تصویربرداری است که تقریبا هیچ ضرری برای بدن ندارد. به این روش اکوگرافی، پژواک‌نگاری و صوت‌نگاری نیز گفته می‌شود.

این روش بر مبنای امواج فراصوت و برای بررسی بافت‌های زیرجلدی مانند عضلات، مفاصل، تاندون‌ها و اندام‌های داخلی بدن و ضایعات آن‌ها پی ریزی شده‌است. سونوگرافی در حاملگی نیز کاربردهای وسیعی دارد. همچنین امروزه سونوگرافی کاربردهای درمانی نیز دارد.

سونوگرافی فراصوتی

کاربرد سونوگرافی:

متخصصان از سونوگرافی برای مشاهده قلب، رگ های خونی، کلیه ها، کبد و سایر اعضای بدن استفاده می کنند. در دوران بارداری، پزشکان از این نوع تصویربرداری برای مشاهده جنین استفاده می کنند. بر خلاف اشعه ایکس، امواج این معاینه شما را به اشعه ای منعکس نمی کند و مضر نمی باشد.

در طول معاینه، شما روی یک تخت قرار می گیرید. یک تکنسین یا پزشک مخصوص دستگاهی را به نام مبدل بر روی بخشی از بدن شما حرکت می دهد. این مبدل، امواج صوتی را ارسال می کند که از بافت درون بدن شما تصویربرداری می کند.

انواع سونوگرافی :

اساسا هفت روش متفاوت وجود دارد، اما روند اصلی یکسان است. انواع مختلف روش ها عبارتند از:

۱- سونوگرافی ترانس واژینال :

جهت تولید تصاویر سونوگرافی در داخل واژن مورد استفاده قرار می گیرند که ترانس واژینال اغلب در دوران اولیه بارداری استفاده می شود.

۲- سونوگرافی معمولی :

معاینه ای که از یک مبدل استفاده می شود و در نواحی مختلف بدن مانند شکم، لگن، کلیه، کبد، کیسه صفرا و … برای تولید تصاویر جهت تشخیص بیماری صورت می گیرد.

۳- سونوگرافی تخصصی :

این معاینه شبیه سونوگرافی معمولی است، اما این نوع معاینه یک مشکل مشکوک را هدف قرار می دهد و از تجهیزات پیچیده تر استفاده می شود.

۴- تصویربرداری رنگی یا کالر داپلر :

سونوگرافی کالر داپلر یکی از روش هایی است که بدون ایجاد عوارض، در کمترین زمان ممکن به نتایج دقیقی در رابطه با بررسی فشار خون، جریان خون و یا سرعت اندازه گیری جریان خون برسد. در طی سونوگرافی کالر داپلر امواج صوتی در طی تماس با گلبول های قرمز در خون می تواند به نتایج دقیقی دست پیدا کرد.

با تبدیل امواج صوتی به تصاویر، پزشک شما می تواند این داده ها را مورد بررسی  قرار دهد و اختلالات موجود مربوط به جریان خون، مانند لخته شدن در رگ ها یا مسدود شدن در شریان ها را بررسی کند.

سونوگرافی کالر داپلر، به پزشکان اجازه می دهد تا بررسی کنند که در داخل بدن شما، بدون استفاده از اشعه ایکس یا تزریق چه اتفاقی می افتد.

۵- سونوگرافی ۴ بعدی یا ۳ بعدی داینامیک :

با استفاده از اسکنرهای مخصوص طراحی شده و مثلا برای نگاه کردن به صورت و حرکات کودک قبل از زایمان استفاده می شود.

۶- اکوکاردیوگرافی جنین :

استفاده از امواج اولتراسوند برای ارزیابی آناتومی و عملکرد قلب کودک است. دستگاه های پیشرفته ای در این زمینه در بخش سونوگرافی تصویربرداری پزشکی جام جم موجود می باشد. این گزارش برای کمک به ارزیابی مشکالت نقص قلب مادرزادی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

برخی از دلایل انجام سونوگرافی در بارداری :

  • تشخیص حاملگی پوچ یا حاملگی خارج از رحم
  • شنیدن ضربان قلب جنین
  • محاسبه سن بارداری
  • بررسی احتمال حاملگی غیر طبیعی و نقص عضو جنین
  • تشخیص چند قلوزائی
  • تعیین تاریخ بارداری و مراحل رشد و سلامت جنین
  • شناسایی محل جفت و حرکات جنین

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و با استفاده از سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی جنرال الکتریک همراه با کارشناسان و پزشکان با تجربه و معتبر آماده خدمت رسانی به شما مراجعین محترم در 365 روز سال به صورت شبانه روزی می باشد.

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار