عروق که جمع عرق است به معنای رگ ها می باشد. بیماری عروقی هم به گروهی از مشکلات اطلاق می شود که عروق خونی (عروق قلب یا مغز) را درگیر می کند. کسانی که دچار بیماری های عروقی هستند, به احتمال زیاد مشکلاتی مثل بیماری های عروق کرونر, سکته قلبی و حمله قلبی دارند. اگر مایلید در این باره بیشتر بدانید با مرکز تصویر برداری پزشکی غرب تهران – جام جم تا پایان همراه باشی تا در مورد سونوگرافی کالر داپلر عروق بیشتر بدانید.

عروق کرونر چه نوع بیماری است؟

به رگ هایی که خونرسانی قلب را به عهده دارند عروق کرونر می گویند. بیماری عروق کرونر (CAD) در نتیجه سخت شدن دیواره عروق کرونر بوجود می آید. به این سخت شدگی آترواسکلروزیس می گویند. ماده ای که از چربی تشکیل شده و پلاک نامیده می شود, در دیواره سخت شده شریان شکل می گیرد و باعث کندی و یا توقف جریان خون می شود. اگر خون کافی به قلب نرسد حمله قلبی (آنژین) اتفاق می افتد. به این صورت که در قسمت قفسه سینه احساس فشار و یا درد فشاری حس می شود.

سکته مغزی وسونوگرافی کالرداپلر

سکته مغزی وسونوگرافی کالرداپلر

سکته قلبی – حمله قلبی

هنگاهی اتفاق می افتد که قسمتی از عضله قلب در اثر عدم خون رسانی کافی عروق کرونر آسیب ببیند و یا بمیرد. معمولا حمله قلبی در نتیجه تنگی و یا مسدودشدن عروق کرونر بوجود می آیدکه علت این تنگ شدگی وجود لخته خونی می باشد که از یک پلاک آترواسکلروتیک نشآت گرفته است.

سکته مغزی چیست؟

زمانی که عروق خون رسان مغز بسته می شود سکته مغزی رخ می دهد. هنگامی که خون رسانی به بخشی از مغز متوقف شود, آن بخش از مغز دچار آسیب می شود. همین امر باعث می شود که فرد توانایی انجام فعالیت هایی را که توسط آن بخش از مغز (که خون رسانی به آن مختل شده) کنترل می شد را از دست بدهد. مثل صحبت کردن یا حرکات دست و پا.

برای اطمینان از مسدود شدن و یا تنگ شدن عروق خونی در سایر قسمت های بدن, بهترین روش برای بررسی, انجام سونوگرافی کالر داپلر عروق است. چرا که اصلی ترین مزیت سونوگرافی کالر داپلر عروق (TCD) در مقایسه با روش های دیگر بررسی عروق مغز, غیر تهاجمی بودن آن است و بر خلاف روش های دیگری مثل سیتی آنژیوگرافی و آنژیوگرافی مغز نیاز به تزریق ماده حاجب ندارد.

در سونوگرافی کالر داپلر عروق از هیچ اشعه ای استفاده نمی شود و اگر در مراکز پیشرفته وتوسط پزشک حاذق انجام گیرد, هیچ نوع خطری برای بیمار ندارد.
مرکز تصویربرداری تخصصی غرب تهران – جام جم با استفاده از دستگاه های فوق پیشرفته سونوگرافی کالر داپلر عروق با افتخار آماده بهترین خدمت رسانی به مراجعه کنندگان محترم می باشد.

در چه مواردی سونوگرافی کالر داپلر عروق توصیه می شود؟

 1. بررسی علت سرگیجه خصوصا افراد مسن که ممکن است سرگیجه ها ناشی از عدم خون رسانی مغز باشد.
 2. در افرادی که دچارخونریزی های آراکوئید مغزی شده اند, برای ارزیابی اسپاسم عروق مغز از سونوگرافی داپلر عروق استفاده می شود.
 3. در بچه هایی که کم خونی سلول داسی شکل دارند برای ارزیابی جریان خون مغز و کاهش ریسک سکته مغزی در اثر گرفتگی عروق مغز, انجام سونوگرافی کالر داپلر عروق نقش مهمی دارد.
 4. برای بررسی اختلالات عروقی مغز مثل تنگی و یا گرفتگی رگ های مغز و کاروتید در افرادی که سابقه سکته مغزی و حوادث عروقی مغز داشته اند و یا در معرض خطر آن هستند. مثل افراد مبتلا به فشارخون بالا, چربی, چاقی و دیابت, این سونوگرافی بهترین گزینه می باشد.

*حدودا دو ساعت قبل از انجام این سونوگرافی توصیه می شود از مصرف سیگار و قلیان خودداری شود, زیرا ممکن است باعث انقباض عروق خونی شود و نتیجه غیر مطلوبی را نشان دهد.

سونوگرافی کالر داپلر عروق

سونوگرافی کالر داپلر عروق

این نوع تصویربرداری به پزشک کمک می کند تا جریان خون را ازطریق رگ های قسمت هایی مثل پا، گردن و بازو ها بررسی کنند. این بررسی ها می تواند خون های مسدود شده و یا جریان خون کاهش یافته را به خوبی نشان دهد, که این اختلال ها می تواند منجر به سکته شوند.
از تجهیزات استاندارد سونوگرافی داپلر برای گرفتن تصویر از رگ های خونی و اندام ها اطراف استفاده می شود و صدای داپلر توسط یک کامپیوتر در نموداری ایجاد می شود که سرعت و جهت گردش خون را از طریق عروق نمایش می دهد. همچنین برای تهیه تصاویر از روش اولترا سوند استاندارد از عروق خونی استفاده می شود. در این نوع سونوگرافی داپلر کامپیوتر اصوات داپلر را به رنگی تبدیل می کند و پزشک با انجام آن می تواند از سرعت و جهت جریان خون درون رگ ها اطلاع یابد. مطالعات جریان وریدی, که تحت عنوان مطالعات جریان خون نیز شناخته می شود, می تواند جریان غیر طبیعی خون را داخل ورید یا عروق خونی تشخیص دهد. این امر به تشخیص و درمان بسیاری از امراض از جمله لختگی خون و گردش ضعیف خون کمک می کند.

دلایل انجام سونوگرافی کالر داپلر عروق

 • یافتن لخته های خونی در اندام های فوقانی و تحتانی و ساق پاها
 • ارزیابی وریدی های واریسی و سایر مشکلات وریدی
 • بررسی و ارزیابی میزان و سرعت جریان خون به کلیه ها
 • ارزیابی نحوه عملکرد جریان خون پس از سکته مغزی و بیماری های دیگر
 • یافتن عروق خونی مسدود شده در تمامی نواحی بدن مثل گردن, ساق پا و بازوها
دلایل انجام سونوگرافی کالر داپلر عروق

دلایل انجام سونوگرافی کالر داپلر عروق

داپلر عروق رنگی

سیستم داپلر رنگی در مرکز تصویربرداری پزشکی غرب تهران – جام جم, یکی از مجهزترین دستگاه های موجود در دنیا است. این دستگاه امکانات ویژه ای برای انجام سونوگرافی داپلر از بیمارانی که به بررسی عروق و شرائن محیطی نیاز دارند را, دارد. دستگاه پیشرفته ی کالر داپلر عروق علاوه بر سونوگرافی از عروق محیطی سونوگرافی قلب و اکوی قلب را نیز انجام می دهد.
در مرکز تصویربرداری پزشکی غرب تهران – جام جم داپلر عروق و انواع و سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی توسط متخصصین رادیولوژی با پیشرفته ترین و مدرنترین دستگا های روز دنیا انجام می شود.

خدمات پیشرفته و فوق تخصصی مرکز تصویر برداری پزشکی غرب تهران – جام جم

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم پیشرفته ترین دستگاه ها ی تصویربرداری را در اختیار دارد که با تصاویر واضح و باکیفیت پزشکان را در تشخیص سریع و درست یاری می کند. از جمله دستگاه های این مرکز می توان به موارد زیر اشاره کرد:
مرکز پزشکی هسته ای با دستگاه دو آل هد ایداک (Adac Dual Head) ساخت آمریکا شامل:

 • اسکن قلب به روش اسپکت (Spect)
 • اسکن عروق، پاراتیروئید و تیروئید
 • اسکن کلیه ها DTPA و DMSA
 • اسکن مجاری اشکی
 • اسکن استخوان ستون فقرات و کل بدن (whole body) و اسکن کبد و طحال می باشد

دستگاه رادیولوژی پرکین المر و واریان ساخت آمریکا، شامل تمامی عکس های رنگی رادیولوژی از جمله هستیرو سالپنگو گرافی، مری، معده، روده کوچک و بزرگ، گوارش، رحم و سیستم ادراری می باشد.

 • ایمپلنت گوش
 • سی تی برونکوسکوپی بازسازی داخل مجاری هوایی و به شکل سه بعدی
 • کولونوسکوپی
 • دانستیو متری استخوان
 • انواع سی تی آنژیو گرافی های سر و گردن
 • سی تی آنژیو گرافی های عروق شکم و لگن و اندام های تحتانی اشاره کرد
 • دستگاه سنجش تراکم استخوان هولوژیک: بهترین دستگاه در حال حاضر دنیا و تنها برندی است که مورد تایید تمام پزشکان برای تعیین تراکم استخوان است. این دستگاه علاوه بر تعیین تراکم استخوان با دقت بسیار، تنها دستگاه سنجش تراکم که قادر به تعیین ریسک بیماری های قلبی و چاقی می باشد. این دستگاه برای ایجاد یک تصویر واضح و شفاف و همچنین کمک به پزشکان از پیشرفته ترین دستگاه های موجود در تهران می باشد.
 • پانورکس و سفالومتری دیجیتال: پیشرفته ترین دستگاه برای گرفتن عکس دندان و فک از رخ و نیم رخ است و اطلاعات با ارزش از قوس های فک بالا و پایین، مفصل و همچنین اطلاعاتی از سینوس های فک فوقانی و مفاصل بین فک ها و جمجمه و همچنین ساختمان‌های در برگیرنده آنها را فراهم می‌سازد
 • ماموگرافی دیجیتال هالوژیک: بهترین برند ماموگرافی در دنیا می باشد. در ماموگرافی معمولی عکس بیمار روی فیلم رادیولوژی ثبت شده و مشابه عکس در طی پروسه ظهور و ثبوت چاپ می گردد. اما در ماموگرافی دیجیتال مشابه عکسبرداری دیجیتال تصویر بیمار به روی کامپیوتر ثبت می شود و با امکان بزرگنمایی به روش دیجیتال چاپ می‌گردد. این دستگاه با میزان دقت بالا درست ترین جواب ممکن را به پزشک می‌دهد.
 • سونوگرافی جنرال الکتریک آمریکایی: شامل سونوگرافی حاملگی، سونوگرافی داپلر، سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول و دوم، ترانس واژنیال و ترانس رکتال و انواع سونوگرافی های تخصصی، سونوگرافی سلامت جنین، اکوکاردیوگرافی قلب جنین، آنومالی، NT و سونوگرافی پیشرفته دو بعدی و چهار بعدی با پیشرفته ترین دستگاه ها، دقیق ترین جواب ممکن را به پزشک و بیمار ارائه می دهد.

مرکز تصویربرداری جام جم در غرب تهران – شهریار, بصورت شبانه روزی و درایام تعطیل آماده خدمت رسانی به مراجعه کنندگان و بیماران می باشد.
همچنین این مرکز با کلیه بیمه ها قرارداد رسمی دارد تا همه شهروندان با خاطری آسوده از خدمات برتر این مرکز بهره مند شوند و نگرانی بابت پرداخت هزینه های بیشتر نداشته باشند. بیمه ایرانیان, بیمه تامین اجتماعی, بیمه ملت, بیمه آتیه سازان, بیمه سلامت و انواع بیمه های تکمیلی از جمله بیمه هایی هستند که با این مرکز قرارداد دارند.
اگر نیاز به انجام سونوگرافی کالر داپلر عروق دارید با تماس به مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم می توانید اطلاعات لازم در مورد نوع خدمت کالر داپلر عروق و هزینه های تست و چکاپ را جویا شوید.