همیشه رفتن به سونوگرافی یک قسمت هیجان انگیز در طول بارداری برای والدین است و مشاهده اجزا بدن جنین و یا شنیدین صدای قلب جنین برای اولین بار از حس های خوشایندی است که هر فردی را به وجد می آورد. حال اگر از سونوگرافی های قدیمی و بی کیفیت استفاده کنید ممکن است به جای اینکه این حس را در شما ایجاد کند ،با نتیجه ی غلطی که به شما میدهد ممکن است تجربه ی این حس های زیبا را بگیرد با توجه به تجربه ای که مرکز تصویر برداری پزشکی جام جم دارد مهمترین پارامتر در انتخاب بهترین سونوگرافی علاوه بر تجربه پزشکان ، نوع و کیفیت دستگاه است به همین دلیل در این مرکز سعی کردیم با به روزترین سونو ها بهترین خدمات را به عزیزان ارائه دهیم . سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی و تعیین جنسیت از خدماتی است که در این مرکز با کیفیت در غرب تهران انجام می شود. با مرکز تصویر برداری پزشکی جام جم همراه باشید.

سونوگرافی 3بعدی و4 بعدی

سونوگرافی 3بعدی و4 بعدی

سونو گرافی هایی که باید در طول بارداری انجام شود

همیشه مادرانی که تازه متوجه جوانه داخل و جودشان می شوند علاقه دارند خیلی سریعتر به سونوگرافی بروند و از سلامتی و وضعیت جنین آگاه شوند به همین دلیل در این قسمت سونوگرافی های لازمی که به طور معمول تمامی پزشکان از خانم های باردار می خواهند که انجام دهند اشاره کرده ایم.

اولین سونوگرافی:

این سونوگرافی معمولا در هفته های هفت و یا هشت بارداری برای مشخص شدن وضعیت بارداری انجام می شود. معمولا هدف پزشک از انجام و مشاهده نتیجه سونوگرافی این است که از وضعیت حاملگی با خبر شود و مطمئن گردد بارداری خارج از رحم نیست و همچنین بررسی مواردی مانند وضعیت قلب جنین، سن بارداری، اندازه قد از نوک سر تا پایین باسن و در آخر چند قلو بودن جنین با خبر شود.

دومین سونوگرافی:

این سونوگرافی برای بررسی ناهنجاری های خونی است و باید با یک آزمایش خون انجام شود. پزشک زمانی می تواند از نتیجه این سونوگرافی مطمئن شود که آزمایش خون و سونو در یک روز انجام شود. دومین سونو گرافی و یا سونو ان تی به سونوگرافی غربالگری سه ماه اول نیز شهرت دارد.

در این سونو مقدار مایعی که در پشت گردن جنین وجود دارد در اصطلاح پزشکی ان تی است برای تشخیص بیماری سندروم دان است که اگر این مقدار میل به افزایش داشته باشد و یا نبود استخوان بینی که همان ان بی است دیده شود نشان دهنده بیماری سندروم دان در جنین است. دقت داشته باشید این سونو باید در ابتدای هفته یازدهم تا انتهای هفته سیزدهم انجام شود.

سومین سونوگرافی:

این سونوگرافی معمولا آنومالی و جنسیت جنین را به صورت دقیق نشان می دهد و باید بین هفته های 16 تا 19 بارداری انجام شود . در این سونوگرافی تمامی قسمت ها ی بدن جنین مانند دست و پا،جنسیت، تعداد انگشتان، وضع لب ها، صورت، چشم، گوش، دیافراگم، کلیه ها، ستون فقرات، معده پر از مایع و چهار حفره ای بودن به همراه مثانه بررسی می شود.

توجه داشته باشید اگر اندازه عرض گردن بیشتر و یا مساوی سه میلی متر باشد پزشک از بیمار می خواهد آزمایش آمنیوسنتز انجام شود. بهتر است برای انجام دقیق و باکیفیت مراحل مختلف سونوگرافی به بهترین مرکز تصویر برداری پزشکی در تهران مراجعه کنید.

چهارمین سونوگرافی:

اهمیت این سونوگرافی برای میزان وزن گیری جنین است و معمولا جنین تا سه ماه دوم وزن گیری آنچنانی ندارد و بعد از آن دز سه ماهه ی سوم در هفته 28 بارداری سونو برای بررسی وزن گیری جنین انجام می شود. در این سونو گرافی موارد دیگر مانند طول استخوان ران، دور سر، دور شکم جنین و بای پاریتال اندازه گیری می شود.

با استفاده از این پارامترها می توان وزن جنین را در زمان به دنیا آمدن تخمین زد اگر بعد از هفته سی بارداری اندازه جنین با سن اولین روز از آخرین قاعدگی مطابقت نداشت پزشک از مادر می خواهد که سونو دیگری به نام سونو گرافی کالر داپلر انجام دهد البته بهتر است بدانید تفاوت تا دو هفته طبیعی است.

تصویر سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی

تصویر سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی

سونوگرافی کالر داپلر چیست؟

در این سونوگرافی معمولا خون رسانی در جنین بررسی می شود و پارامترهایی مانند مقاومت جریان خون، میزان جریان خون جفت و مقاومت جریان مغز جنین بررسی می شود. به طور معمول این سونوگرافی باید در هفته 32 بارداری و در بارداری های پرخطر که نوزادانی با رشد کم دارند توصیه می شود زیرا در آن اندام ها مغزی و طبیعی بودن رشد جنین بررسی می شود.

سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی یکی از مهم ترین دستاوردهای عملی بوده است که بشر توانسته از طریق آن با علم پزشکی، بسیاری از بیماری ها را تشخیص دهد. در سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی تصویر از بافت و حتی اندام های داخلی بدن تهیه می شود و بعد از آن بر روی یک مانیتور قابل مشاهد است.

به طور معمول و پیش فرض اکثر پزشکان از سونوگرافی معمولی و یا دو بعدی استفاده می کنند اما با پیشرفت علم سونوگرافی های سه بعدی، چهار بعدی وارد حیطه پزشکی شد و از آنجایی که هدف ما در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم فکر کردن فراتر از نیاز امروز و پیدا کردن پاسخی برای نیازهای آینده است به همین دلیل خدمات تصویربرداری جام جم شهریار سعی کرده از جدیدترین، به روز ترین و کم خطر ترین تکنولوژی های روز دنیا در عرصه پزشکی استفاده کند تا به پزشکان در تشخیص دقیق بیماری ها کمک کند.

عکس سونوگرافی 3بعدی

عکس سونوگرافی 3بعدی

تفاوت سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی

تفاوت سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی در این است که در سونوگرافی های سه بعدی سعی می شود امواج صوتی از زوایای مختلف به بدن بیمار فرستاده شود و سپس انعکاس آن در نرم افزار های پیشرفته یارانه ای در جهت های مختلف عرض، طول و عمق تولید شود. در سونوگرافی چهار بعدی علاوه بر تصاویری که در سونوگرافی های سه بعدی دیده می شود حرکت جنین نیز نشان داده می شود.

البته بهتر است بدانید این مزیت ها حاصل استفاده از انرژی زیادی است که به جنین وارد می شود و تا حدودی برای جنین خطرناک است و به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند در صورت لزوم تنها یکبار در طول بارداری این سونوگرافی انجام شود.

سونو گرافی  سه بعدی و چهار بعدی

بیشتر مادران به دلایل مختلف در زمان سونوگرافی، سونوگرافی دو بعدی را انتخاب می کنند این در حالی است که با مزیت های سونوگرافی های سه و چهار بعدی آشنا نیستند. می توانید با این تکنولوژی علاوه بر مشاهده قسمت های مختلف از جنین سطح پوست و شکل دهان و بینی اش را قبل از به دنیا آمدنش مشاهده کنید حتی اگر شانس داشته باشید و جنین در همان زمان سونوگرافی زبانش را بیرون بیاورد می توانید این لحظه زیبا را مشاهده کنید.

بهتر است بدانید تنها مزیت سونوگرافی سه بعدی تهیه یک آلبوم عکس زیبا از جنین نیست بلکه می توانید از مزیت های دیگر آن مانند ناهنجاری هایی که تا به امروز شناخته شده است بهره مند شوید. به عنوان مثال می توانید به راحتی شکاف لب و ارگان های داخلی لب و قلب را مورد بررسی قرار دهید.

چرا به مرکز تصویر برداری پزشکی جام جمع اعتماد کنیم؟

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم، در شهرستان شهریار که نگین انگشتر غرب استان تهران است قصد داریم علاوه بر دسترسی آسان و پذیرش حضوری در کمترین زمان، بهترین خدمات را با استفاده از سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی لذت مشاهده جنین را با بهترین کیفیت به والدین هدیه کنیم. همچنین قصد داریم به پزشکان با استفاده از بهترین تصاویر ممکن، در پروسه پیشگیری، تشخیص و درمان کمک کنیم تا بتوانند تصمیمات دقیقی را برای بیمارانشان اتخاذ فرمایند.

اگر قصد دارید که از سونوگرافی های سه بعدی و یا چهار بعدی استفاده کنید پیشنهاد ما این است که بهترین زمان را که بین 26 تا 30 هفتگی است را انتخاب نمایید. زیرا قبل از 26 هفته جنین هنوز وزن نگرفته و چربی زیر پوست آن بسیار کم است و استفاده از این سونوگرافی ها باعث می شود که استخوان جنین از زیر پوست قابل مشاهده باشد. همچنین اگر این سونو گرافی بعد از سی هفتگی انجام شود امکان دارد که جنین چرخیده باشد و سر آن داخل لگن باشد و متخصص نتواند تصویرهای خوبی را تهیه کند.

در بعضی از مواقع ممکن است برای بعضی از زنان باردار امکان سونو گرافی سه بعدی چهار بعدی وجود نداشته باشد مثل گاهی سر جنین پایین است و یا مایع دور جنین به اندازه کافی نیست که باعث می شود تصاویر خوبی از این سونوگرافی ها انجام نشود به همین دلیل پزشک ممکن است از شما بخواهد سونوگرافی را در چند روز آینده انجام دهید. دقت داشته باشید معمولا ین سونو گرافی ها برای مادرانی که اضافه وزن دارند توصیه نمی شود زیرا این مادران یک لایه چربی ضخیمی زیر پوست دارند که مانع گرفتن تصاویر خوب می شود.

مرکز سونوگرافی 3بعدی و4 بعدی

مرکز سونوگرافی 3بعدی و4 بعدی

خدمات مرکز تصویر برداری پزشکی جام جم

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم برای فراهم کردن رفاه حال مراجعین از ابتدای فعالیت تصمیم گرفته است تمامی خدمات را به صورت 24 ساعته حتی در روزهای تعطیل ارائه دهد. اهمیت این نکته را مادرانی می دانند که برای رفتن به سونوگرافی های معتبر تهران معتبر باید از چند روز قبل نوبت بگیرند در حالی که ممکن است در طول بارداری نیاز باشد بعضی از سونوگرافی ها به صورت اورژانسی انجام شود. بهتر است بدانید با هر بیمه ای می توانید از خدمات مرکز سونوگرافی جام جم استفاده کنید زیرا این مرکز تمامی بیمه ها را پوشش می دهد مانند بیمه های تامین اجتماعی،خدمات درمانی نیروهای مسلح، بیمه ایرانیان (خدمات درمانی)، بیمه های تکمیلی مثل بیمه ایران، بیمه آتیه سازان، ملتف صادرات و بیمه های دیگر و اگر بیمه نیستید می توانید با هزینه کمتری از خدمات استفاده کنید .

علم تصویربرداری پزشکی یکی از قدم های مهم تکنولوژی در عرصه ی پزشکی بوده و معمولا هر چه این تصویربرداری ها با کیفیت بالا و دقیق تر انجام شود پزشکان را در تشخیص بهتر یاری می‌کند. به همین دلیل در مرکز تصویر برداری پزشکی جام جم سعی کرده ایم که از دستگاه های پیشرفته، دقیق و بی خطر دنیا که دارای ویژگی های مهمی مانند کمترین میزان اشعه، تصاویر با کیفیت و با وضوح بالا، سرعت بالا و دقت بالا، پردازش تصویر و بازسازی تصاویر، امکان بزرگنمایی تصویر به روش های دیجیتالی و تصاویر واضح و شفاف بتواند به پزشک در تشخیص درست کمک کند . همچنین تمامی جواب ها در کمترین زمان در اختیار مراجعین قرار خواهد گرفت که این امر باعث می شود استرس بیمار را به حداقل برساند.