سونوگرافی بیوفیزیکال (NST) در مرکز تصویربرداری پزشکی  جام جم غرب تهران

در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم غرب تهران سعی شده است تمامی خدمات تصویربرداری پیشرفته و مدرن از جمله خدمات سونوگرافی های پزشکی انجام می شود. یکی از این خدمات مربوط به سونوگرافی بیوفیزیکال است که سونوگرافی ان اس تی معمولا در ماه های آخر برای تشخیص حرکات جنین انجام می شود. اهمیت دقت در سونوگرافی بیوفیزیکال بسیار مهم است زیرا هدف از انجام آن وضعیت سلامت جنین است. می توانید با همراهی همسرتان با کمک این نوع سونوگرافی که با دستگاه پیشرفته روز دنیا انجام می شود از دیدن حرکات جنین خود قبل از به دنیا آمدن لذت ببرید. هدف ما در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم فکری فراتر از نیاز امروز و یافتن پاسخی برای نیازهای آینده است. با ما همراه باشید تا بیشتر با سونوگرافی ان اس تی یا سونوگرافی بیوفیزیکال در این مرکز آشنا شوید.

سونوگرافی ان اس تی

سونوگرافی ان اس تی

سونوگرافی ان اس تی چیست؟

ان اس تی از چکاپ هایی است که معمولا در سه ماه سوم برای سلامت جنین گرفته می شود به این صورت که در هنگام تکان خوردن جنین میزان ضربان قلبش را اندازه گیری می کنند سونوگرافی ان اس تی همانطور که از نامش No Stress Test پیدا است مادر و جنین باید در حالت آرام باشند و از هر استرسی دور باشند. این آزمایش از آزمایش های بی ضرری است که اگر هر چند بار انجام شود هیچ آسیبی به جنین و مادر وارد نمی شود. کاردیوتوکو گرافی نام رسیله ای است که از طریق آن می توان تپش قلب جنین را به صورت کامل تفسیر کرد و به پزشک این امکان را می دهد که بتواند به راحتی وضعیت سلامت جنین را تشخیص دهد.

سونوگرافی ان اس تی چه زمانی انجام میشود؟

سونوگرافی ان اس تی معمولا بعد از هفته 24 به دستور پزشک انجام می شود و با تکنیک داپلر هر زمان که مادر احساس کرد جنین حرکت می کند تعداد ضربان قلب جنین اندازه گیری می شود به عبارت دیگر میزان ضربان قلب جنین را در زمان استراحت و فعالیت اندازه گیری می شود. در زمان زایمان نیز برای اینکه پزشک تسلط کاملی بر وضعیت داشته باشد از آن ان اس تی استفاده می کنند تا میزان اثر انقباض ها را بر روی جنین بررسی کند که جنین سالم است و اکسیژن به میزان لازم به او برسد.

سونوگرافی بیوفیزیکال

سونوگرافی بیوفیزیکال

گاهی پزشک از بیمار می خواهد که دوباره سونوگرافی بیوفیزیکال را انجام دهد که جای نگرانی برای فرد ندارد زیرا گاهی جنین خواب است و حرکات کمی دارد به همین دلیل باید دوباره تکرار شود که قبل از این آزمایش به باردار پیشنهاد داده می شود که مقداری شیرینی بخورد و کمی پیاده روی داشته باشد. در زیر به مواردی که احتمال انجام این آزمایش وجود دارد اشاره کرده ایم:

 •  کم شدن حرکات جنین
 •  افرادی که سقط بارداری در ماه های آخر را دارند.
 •  بارداری های پرخطر
 •  بارداری چندقلویی
 •  عملکردهای غیر عادی در جفت
 • بیماری هایی که مادر دارد مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری تیروئید، لوپوس و بیماری قلبی
 •  بارداری هایی که از موعد زایمان گذشته باشد
 •  مشکلاتی که در آن نشان می دهد جنین به اندازه کافی رشد نکرده
 •  کم و یا زیاد شدن مایع آمنیوتیک
 •  پره اکلامپسی

تست ام آر آی برای باردارن

از آنجایی که در مرکز تصویربرداری جام جم در غرب تهران سعی کرده ایم تمامی امکانات در این زمینه را ارائه دهیم یکی از این امکانات ام آر ای برای بارداران است که تحت پوشش تمام بیمه ها است. می توانید هر زمان از شبانه روز حتی در ایام تعطیل از آن بهره مند شوید. این مرکز ام آر آی بارداری را با مجوز پزشک با استفاده از جدیدترین و به روزترین تکنولوژی های دنیا انجام می دهد.

بیشتر افراد زمانی که نام ام آر ای در بارداری به گوششان می رسد اولین سوالی که در ذهنشان نقش می بندد این است که MRI برای جنین ضرر ندارد؟ خیر، MRI بارداری با ام ار ای معمولی فرق دارد، اشعه ای در آن وجود ندارد و ایمنی های لازم برای مادر و جنین رعایت می شود. دلیل لزوم انجام ام ار ای در بارداری برای این است که پزشک بتواند به راحتی در مورد نقص و ناهنجاری های مادرزادی که در جنین وجود دارد اظهار نظر کند. آمار نشان می دهد که از هر هزار بارداری تنها سه مورد ناهنجاری جنینی وجود دارد به همین دلیل این نوع آزمایش برای تمامی خانم های باردار تجویز نمی شود و تنها در موارد خاصی که مشکلی وجود داشته باشد پزشک این آزمایش را تجویز می کند

زمان انجام سونوگرافی بیوفیزیکال

زمان انجام سونوگرافی بیوفیزیکال

دستگاه MRI 1/5 تسلا جنرال الکتریک

دستگاه MRI 1/5 تسلا جنرال الکتریک و اولین دارنده دستگاه ۱۶ کانال در جنوب غرب استان تهران که شامل چندین شاخه است. به دلیل استانداردهای بالای دستگاه می توان دقیق ترین و با کیفیت ترین تصاویر را برای تشخیص بهتر به پزشک ارائه داد. در زیر به معروفترین آن ها اشاره کرده ایم:

 •  ام آر آنژیوگرافی: در این روش با استفاده از میدان مغناطیسی قوی، امواج رادیویی و سیستم کامپیوتری تصاویر با جزئیات بالا در اختیار فرد قرار می دهد. در این روش اشعه ایکس استفاده نمی شود. این روش برای تصویربرداری از شریانی های خونی مانند کلیه، مغز،ساق پا، لگن قلب، ریه، شکم و گردن انجام می شود.
 •  ام آر ونوگرافی: این روش برای بررسی سینوس های مغزی و وریدها انجام می شود. بیشتر از ام ار ونوگرافی در افرادی که دچار سردردهای شدید، دوبینی، تاری دید، تشنج های متعدد، فلج شدن اندام ها، کم شدن سطح هوشیاری و مواردی از این دست انجام می شود.
 •  ام آر آرتروگرافی: این روش برای بررسی دقیق مفاصل بدن است که دارای دو نوع اندام فوقانی که شامل آرنج، شانه، مچ دست و اندام تحتانی که شامل زانو، مچ پا و مفصل می شود.
 •  ام آر پستان: در این نوع ام آر آی تصویربرداری از بافت های پستان انجام می شود و برای افرادی انجام می شود که دچار سرطان سینه هستند و از این طریق می توانند تومورهای سرطانی موجود را بررسی کنند. اگر در قسمت های دیگر توموری وجود داشته باشد تشخیص داده می شود.
 •  ام آر اسپیکتروسکوپی: این ام ار ای برای اندازه گیری های تغییرات بیوشیمیایی در مغز و همچنین برای تشخیص تومورها انجام می شود. معمولا ام آر آی اسپکتروسکوپی برای تغییرات بافتی در حملات صرع و سکته های مغزی توسط پزشک تجویز می شود.
 •  تمام بدن: این روش با استفاده از تکنولوژی که در دستگاه آن استفاده شده است برای بافت های نرم مانند غضروف، ماهیچه، تاندون، اعصاب و عروق انجام میشود همچنین برای تشخیص بیماری ها در قسمت های مختلف بدن مانند سیستم های گوارش و داخلی، مغز و اعصاب، ادرار و تناسلی، عروقی، اسکلتی، مفاصل، پستان انجام می شود.
ام ار آی در بارداری

ام ار آی در بارداری

ویژگی دستگاه های پزشکی در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم

از همان ابتدای کار هدف از راه اندازی مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم این بود که با استفاده از دستگاه های به روز و پیشرفته بتواند بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهد زیرا گاهی بعضی از مراکز تصویربرداری به دلیل قدیمی بودن دستگاه ها تشخیص های اشتباهی ارائه می دهند که این امر باعث می شود استرس مراجعین بیشتر شود به همین دلیل پیشرفته بودن دستگاه ها در مراکز تصویربرداری بسیار مهم است. در زیر به برخی ویژگی های دستگاه های

مرکز تصویر برداری پزشکی جام جم اشاره نموده ایم:

 •  تصاویر با کیفیت بسیار بالا و دقیق، پزشکان را در تشخیص بهتر یاری می‌کند.
 •  استاندارد ترین دستگاه های روز دنیا با دقت بالا
 •  کمترین میزان ممکن اشعه، تصاویر با کیفیت و با وضوح بالا
 •  سرعت بالا و با کیفیت منحصر به فرد
 •  پردازش تصویر و بازسازی تصاویر
 •  ارائه تصاویر با دقت بسیار بالا
 •  تصاویری با امکان بزرگنمایی به روش دیجیتال
 •  دقیق ترین جواب ممکن را به پزشک بیمار ارائه می دهد
 •  تصاویر واضح و شفاف
ام ار آی در بارداری

ام ار آی در بارداری

امکانات ویژه در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم برای بالا بردن سطح کیفی سلامت همشهریان عزیز خصوصا ساکنین غرب تهران سعی کرده است بهترین خدمات را در سطح استانداردهای جهانی ارائه دهد و برای رسیدن این امر امکانات ویژه ای مانند موارد زیر را در اختیار مراجعه کنندگان قرار داده است:

 •  یکی از مشکلات اصلی که اغلب مراکز تصویربرداری دارند به ویژه مراکزی که دارای سونوگرافی بارداری هستند این است که تنها در روزهای کاری مشغول به کارهستند اما در جام جم این مشکل را برطرف کرده ایم و به صورت شبانه روزی حتی در ایام تعطیلی تمامی خدمات تصویربرداری پزشکی را با همکاری متخصصین ارائه می نماییم.
 •  در این مرکز هر بیمار می تواند همراهی داشته باشد و محدودیتی برای حضور همراهی در بخش های مختلف وجود ندارد. این مزیت بیشتر برای افرادی که باردار هستند و می خواهند همسرشان و یا فردی دیگر همراهیش کنند بسیار مهم است.
 •  مشکلی برای محدودیت طرف قراردادهای بیمه در این مرکز وجود ندارد و با تمامی بیمه ها به ویژه تامین اجتماعی، بیمه ایرانیان،خدمات درمانی نیروهای مسلح و غیره بیمه های تکمیلی مثل بیمه ایران، بیمه آتیه سازان، ملت و دیگر بیمه ها قرار داد دارند.
 •  تمامی بخش های زیر نظر کارشناسان دوره دیده و مجرب مدیریت می شود و به همین دلیل درصد خطا بسیار کم می شود. همچنین اولین و مهم ترین هدف پرسنل مرکز جام جم سلامتی افراد است و برای رسیدن به آن تمامی نکات ایمنی قبل از استفاده از هر دستگاه به صورت کامل رعایت می شود و به بیمار آموزش داده می شود.
 •  اما اصلی ترین ویژگی مرکز تصویربرداری جام جم که او را از دیگر مراکز با فعالیت های مشابه متمایز می کند به کار گرفتن دستگاه های پیشرفته و دقیقی که در سراسر دنیا استفاده می شود و به پزشکان در تشخیص بهتر بیماری کمک می کنند.
  برای کاهش استرس در بیماران سعی شده است دقیق ترین جواب ها در کمترین زمان ممکن به ارائه شود.