دوران بارداری یکی از مراحل مهم زندگی هر خانمی می باشد که باید در این دوران نکات زیادی را رعایت کرد تا برای مادر و فرزند مشکلی ایجاد نشود. به دلیل وجود جنین و رشد آن، تغییراتی در حالات خانم ها ایجاد می شود که حتما باید مراقبت های خاصی صورت بگیرد. رعایت کردن نکات زمان بارداری به سالم ماندن مادر و جنین کمک خواهد کرد. همچنین باعث خواهد شد که خانم ها دوران بارداری راحت تری را سپری کنند.
خانم های باردار به دلیل تغییرات فیزیکی که برای آن ها در دوران بارداری به وجود می آید، نگرانی های زیادی در مورد پوشش خود دارند. خانم ها باید نگرانی را کنار بگذارند و بدانند که این وضعیت طبیعی می باشد و هر خانمی در زندگی خود آن را تجربه خواهد کرد. افراد بسیاری با شنیدن پوشش این دوران از لباس های گشاد نام می برند که درست نمی باشد. خانم های باردار می توانند از زیر سارافون های فیت تن خود استفاده کنند و برای روی آن سارافونی بپوشند که کمی آزاد تر باشد.

نکات ایمنی در حامگی

نکات ایمنی در حامگی

نکات غذایی در دوران بارداری برای خانم ها

تغذیه یکی موارد مهمی است که باید خانم ها در دوران بارداری بسیار به آن توجه کنند. باید در این دوران تغذیه ی خانم ها بسیار سالم و صحیح باشد تا به سلامتی مادر و نوزاد کمک کند. در این قسمت مواردی را برای شما متذکر می شویم که با رعایت کردن آن ها می توانید دوران بارداری خود را به خوبی و بدون مشکل سپری کنید.

میل کردن غذا در 6 وعده به جای 3 وعده

اگر شما غذای خود را در طول روز به وعده های بیشتری تقسیم بندی کنید، دستگاه گوارش شما بهتر می تواند کار خود را انجام دهد که این عمل باعث خواهد شد که دستگاه های مختلف بدن شما نیز به صورت بهتری کار خود را انجام دهند. البته باید به این نکته دقت کنید که حتما غذای شما مغذی باشند تا بتواند ب رشد بهتر نوزاد کمک کند.

نوشیدن آب

آب خوردن در این دوران برای بدن بسیار لازم و ضروری می باشد. خانم های باردار باید در دوران بارداری حدود 2 لیتر مایعات استفاده کنند این مقدار به جز آبی است که در مواد غذایی وجود دارد. باید این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که در سه ماه پایانی بارداری از این مقدار آب بیشتر مصرف نکنید.

خودداری از مصرف نمک

یکی از مواردی که باید حتما در دوران بارداری از آن پرهیز شود، خوردن نمک بیش از حد می باشد. نمک برای بدن هر فرد روزانه به میزان یک تا سه گرم لازم می باشد. بیش از اندازه مصرف کردن نمک، مضرات زیادی دارد که باعث بیماری های مختلف به خصوص در دوران بارداری می شود.

پرهیز از افزایش وزن

یکی از مواردی که رعایت نکردن آن ممکن است به جنین و مادر آسیب برساند، افزایش وزن و چاقی در دوران بارداری می باشد. چاقی غیر معمول در دوران بارداری باعث مشکلات زیادی از جمله واریس، افزایش فشار خون، مشکلات کلیوی، درد های عضلانی در پاها و … می شود. چاقی در این دوران باعث به دنیا آمدن جنین چاق نیز می شود که در زمان زایمان مشکل ایجاد خواهد کرد.

فعالیت های ممنوعه در دوران بارداری

فعالیت های ممنوعه در دوران بارداری

مصرف ویتامین و مواد معدنی

خانم های باردار باید تغذیه صحیح و سالمی در این دوران داشته باشند. تغذیه ی سالم یعنی اینکه مواردی که برای بدن ضروری است در طول روز به او برسد. این مواد شامل چربی و پروتئین نمی شود. مواد مغذی لازم برای خانم های باردار شامل مواد معدنی و انواع ویتامین ها می شود.

فعالیت های ممنوعه در دوران بارداری

خانم های باردار در دوران بارداری علاوه بر رعایت تغذیه باید فعالیت های خود را نیز کنترل کنند و از برخی از آن ها پرهیز کنند تا آسیبی به خود و جنین وارد نکنند.

پرهیز از ماندن در محیط های گرم

از قرار گرفتن در محیط های گرم مثل حمام، سولاریوم، سونا، زیر نور آفتاب و … به مدت طولانی پرهیز کنید. محیط های گرم به خصوص در سه ماه ابتدای بارداری برای جنین مضر می باشد و تاثیرات منفی روی او می گذارد. تب نیز شامل موارد بالا می شود. اگر خانم بارداری دچار تب بالا شود باید به سرعت تب او پایین بیاید و تا جنین آسیب نبیند.

پرهیز از سیگار کشیدن

یکی از مواردی که حتما باید در دوران بارداری از آن دوری کنید، کشیدن سیگار می باشد. سیگار و قلیان می تواند اثرات بسیار بدی روی جنین مادر بگذارد. خانم هایی که حتی به صورت تفننی قلیان و یا سیگار می شکند تصور می کنند همین که در دوران بارداری آن را ترک می کنند کافی می باشد. سموم ناشی از آن ها در بدن خانم ها زمان زیادی طول می کشد تا از بدن فرد خارج شود در نتیجه ترک آن باید از مدتی قبل از باردار شدن اتفاق بیفتد. زیرا حتی سموم موجود در بدن ممکن است به جنین آسیب بزند.

پرهیز از دست زدن به خاک

بهتر است خانم های باردار برای شستن میوه ها و سبزی ها از دستکش استفاده کنند. زیرا انگل هایی در خاک موجود است که می تواند باعث آسیب رساندن به مادر و جنین شود.

نکات غذایی در دوران بارداری

نکات غذایی در دوران بارداری

پرهیز از بی تحرکی

یکی از فعالیت هایی که حتما باید در این دوران انجام شود تحرک داشتن است. خانم هایی که دچار لکه بینی می شوند گمان می کنند باید تمام دوران بارداری را استراحت کرده و هیچ تحرکی نداشته باشند. این تصورکاملا غلط می باشد زیرا همین بی تحرکی می تواند به وسیله انعقاد خون باعث مرگ جنین و یا مادر شود.
مرکز تصویر برداری پزشکی جام جم واقع در شهرستان شهریار یکی از بهترین مراکز تصویر برداری کشور می باشد. این مرکز از تکنولوژی های به روز دنیا برای تصویر برداری استفاده می کند تا تصاویری شفاف، دقیق و درست را به بیمار ها بدهد.

این مرکز به صورت شبانه روزی و حتی در روز های تعطیل نیز آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم طرف قرارداد تمامی بیمه ها می باشد. دستگاه های بسیار زیادی در این مرکز موجود می باشد که از جمله ی آن ها می توان به دستگاه سی تی اسکن هیتاچی، تسلا جنرال الکتریک، دوآل هد ایداک، ماموگرافی، سونوگرافی جنرال، سنجش تراکم استخوان، پانورکس و سفالومتری، رادیولوژی پرکین المر و واریان و … اشاره کرد.