آماده سازی محیط کار برای مقابله با کووید-19 (COVID-19)

در ژانویه 2020 سازمان بهداشت جهانی WHO شیوع بیماری کروناویروس جدید در اسـتان هوبی چین را به عنوان یک وضعیت اضطراری در سطح بین المللی اعلام کرد. سـازمان بهداشـت جهانی اظهار کرد که ریســـک بالایی وجود دارد که بیماری کرونا ویروس جدید (کووید-19) به دیگر کشـــورها در سطح جهان شیوع پیدا کند.

سازمان بهداشت جهانی و دیگر مقامات بهداشـتی درمانی در سـراسـر جهان اقداماتی برای مهار شـیوع کووید-19 انجام داده اند. اگرچه موفقیت بلند مدت را نمی توان قطعی دانســـــت. اگر می خواهیم جلوی شیوع این بیماری را بگیریم همه بخش های جامعه بشـری از جمله کسـب و کارها و کارکنان باید نقشـی در این میان ایفا کنند.

کووید-19 چگونه منتقل می شود؟

هنگامی که فرد آلوده به کووید-19 سرفه یا عطســـه می کند قطرات مایع آلوده را در هوا منتشــــر می کند. بیشتر این قطرات بر روی سطوح اطراف و اشیاء مانند میز، صندلی و یا تلفن می نشینند. افراد دیگر ممکن است بر اثر تماس با سطوح و اشیاء آلوده و سپس تماس با چشم، بینی و دهان به بیماری مبتلا شوند. اگر افراد در فاصله کمتر از یک متری فرد آلوده به کووید-19 قرار بگیرند این امکان وجود دارد که بر اثر تنفس قطراتی که بر اثر سرفه یا عطســه فرد بیمار در هوا منتشــر شده است دچار بیماری شوند؛ به عبارت دیگر بیماری کووید-19 به مانند آنفولانزا منتشــر می شــود. بیشــتر افراد مبتلا به این بیماری علائمی خفیفی تجربه می کنند و بهبود می یابند. اگرچه برخی دیگر دچار مشــــکلات جدی می شـــــوند و نیازمند مراقبت بیمارستانی هستند. ریسـک ابتلا به نوع شدید بیماری با توجه به سن: افراد بالای 40 سال به نظر می رسد که نسبت به دیگر افراد آسیب پذیرتر باشند، افزایش می یابد. افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف و کسـانی که دچار بیماری های زمینه ای مانند دیابت و بیماری قلبی و ریوی هسـتند نیز بیشــتر در معرض خطر قرار دارند.

مقابله با کرونا در محل کار

راه هاي ساده براي پیشگیري از انتشار کووید-19 در محل کار

اقدامات کم هزینه زیر می تواند به پیشـــــگیری از شیوع عفونت مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و عفونت های دستگاه گوارش در محل کار کمک کند و از مشــــتریان، پیمانکاران و کارکنان محافظت کند.

کارکنان باید این اقدامات را همین حالا آغاز کنند، حتی اگر کووید-19 هنوز به محل زندگیشـــان نرسیده باشد. کارکنان می توانند تعداد روزهای کاری از دست رفته بر اثر بیماری را کاهش دهند و در صورت ظاهر شدن کووید- 19 شیوع آن را متوقف و یا کند کنند.

اطمینان حاصل کنید که محیط کار شما تمیز و بهداشتی است.

سطوح (مانند میز و صندلی) و اشیاء (مانند تلفن و کیبورد) باید به صــورت مرتب با مواد ضد عفونی کننده پاک شوند.

چرا؟

 به این علت که آلودگی بر روی سطوحی که توسط کارکنان و مشـتریان لمس می شــود یکی از راه های اصلی انتشار کووید-19 است.

ترویج شستشوی منظم و کامل دستان در میان کارکنان، پیمانکاران و مشتریان محلول های ضد عفونی کننده دست را در مکان های مناسـب محل کار قرار دهید. اطمینان حاصـل کنید که محلول ها به شکل مرتب شارژ می شوند.

پوسترهای ترویج کننده شستشوی دست در محل کار نصـب کنید – از سازمانهای بهداشتی درمانی محلی و یا سایت WHO برای تهیه محتوا کمک بگیرید.

این کار را با سایر اقدامات مانند ارائه راهنمایی توسط کارشناسان بهداشت محیط و برگزاری جلســـــــات آموزشی به منظور آموزش روش صحیح شستشوی دست و ترویج آن همراه کنید.

مطمئن شوید که کارکنان، پیمانکاران و مشـتریان به مکانهای شسـتشــوی دست با آب و صابون دسترسی دارند.

چرا؟

شستشوی دست ویروس را بر روی دستان از بین می برد و از شیوع کووید-19 پیشگیری می کند.

بهداشت مناسب تنفسی را در محیط کار ترویج کنید.

پوسترهای ترویج بهداشت تنفســــــی در محل کار نصــــــب کنید. این کار را در کنار دیگر اقدامات مانند راهنمایی توسط کارشناسان بهداشت محیط، برگزاری جلســـــــات آموزشی و اشتراک اطلاعات از طریق اینترنت همراه کنید.

اطمینان حاصل کنید که ماسک تنفســی و یا دستمال کاغذی در محیط کار در دسترس افرادی که دچار آب ریزش بینی و سرفه می شوند قرار دارد، همچنین سطل زباله در دار نیز برای محل کار فراهم کنید.

راه های مقابله با کرونا ویروس

 

چرا؟

بهداشت تنفسی مناسب از شیوع کووید-19 جلوگیری می کند.

به کارکنان خود توصـیه کنید که قبل از انجام ســفرهای کاری داخلی به توصــیه های بهداشــتی درمانی توجه کنند.

کارکنان، پیمانکاران و مشــــتریان خود را آگاه سازید که اگر کووید-19 در شهر شما شیوع پیدا کند، همه افراد حتی آن ها که دچار سرفه و تب خفیف (3/37 یا بالاتر) می شوند باید در خانه بمانند و یا دور کاری کنند. اگر افراد مجبور به اسـتفاده از داروهای سـاده مانند پاراســتامول / استامینوفن، ایبوپروفن یا آسـپرین شـوند که ممکن اسـت علائم عفونت را پنهان کنند، نیز باید در منزل باقی بمانند.

اطلاع رسـانی و ترویج این پیام که افراد حتی در صـورت داشـتن علائم خفیف کووید-19 نیز باید در خانه بمانند.

نصـب پوسترهایی با این مضـمون در محیط کار. این کار را با دیگر روشهای اطلاع رسانی که در سازمان یا کسب و کار شما رایج است همراه کنید.

کارشناسان بهداشت حرف های و محیط، مسئولین بهداشتی محلی یا دیگر سازمان ها ممکن است محتوای تبلیغاتی برای اطلاع رسانی و ترویج این پیام آماده کرده باشند.

برای کارکنان روشن سازید که زمان غیبت آنها از محل کار جزء مرخصی استعلاجی محسوب خواهد شد.

 

نکاتی که کارکنان باید در سفر در نظر داشته باشند

قبل از سفر

اطمینان حاصل کنید که سازمان شـما و کارکنان از آخرین اطلاعات در مورد نواحی که کووید-19 در آنها شیوع پیدا کرده است آگاه هستند. می توانید این اطلاعات را از طریق سایت زیر دریافت کنید.

بر اساس جدیدترین اطلاعات، سازمان باید مزایا و ریسـک های مرتبط با برنامه های سفر پیش رو را ارزیابی کند.

از فرستادن کارکنانی که ریســـک بالای ابتلا به بیماری دارند (مانند سن بالا و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند دیابت، بیماری قلبـی و ریوی) به مناطقـی که بیماری کووید-19 در آنها شیوع پیدا کرده است خودداری کنید.

مطمئن شوید افرادی که به مناطقی که در آنها موارد ابتلا به بیماری کووید-19 گزارش شـده اسـت سـفر می کنند، توسط یک کارشناس آموزش دیده (مانند کارکنان مراکز درمانی، ارائه دهندگان خدمات درمانی و… ) آگاه شده اند.

در نظر داشته باشید که به کارمندانی که قصـــد سفر دارند محلول های کوچک ضد عفونی کننده دست بر پایه الکل ارائه بدهید. این کار می تواند شستشوی منظم دست را تسهیل کند.

حین سفر

کارکنان را به شستشوی منظم دست و حفظ فاصله حداقل یک متری از افرادی که سرفه و یا عطسه می کنند تشویق کنید.

اطمینان حاصل کنید که کارکنان در صـورت بیماری در حین سـفر می دانند که چه کاری انجام دهند و به چه کسی مراجعه کنند.

مطمئن شوید که کارکنان شما دستورالعمل های توصیه شده توسط مسـئولین بهداشتی درمانی مقصـد را می پذیرند و مطابق آن رفتار می کنند. برای مثال اگر توســــط مقامات محلی به آنها گفته می شود که به مکان هایی مراجعه نکنند آن را می پذیرند. کارکنان شما باید مطابق محدودیت های محلی مربوط به سفر، حرکت و گردهمایی های بزرگ رفتار کنند.

هنگام بازگشت از سفر

کارکنانی که از منطقه ای که در آن بیماری کووید-19 شایع است بازگشــته اند باید ۲ بار در روز به مدت ۲ هفته درجه حرارت بدن خود را چک کنند.

حتی اگر افراد سرفه خفیف و یا تب درجه پایین (3/37 به بالا) داشته باشـند باید در منزل بمانند و خود را ایزوله کنند. این به آن معناست که باید از تماس مستقیم (یک متر یا کمتر) با بقیه افراد از جمله خانواده اجتناب کنند. آن ها همچنین باید به پزشک و یا به مرکز بهداشتی تماس بگیرند و به آن ها جزئیات سفر اخیرشان را اعلام کنند و علائمشان را اطلاع دهند.

نصب پوستر در محل کار

 

آماده سازي کسب و کار در صورت ظاهر شدن بیماري کووید 19 در منطقه

دستورالعملی برای مواقعی که یک فرد مبتلا به کووید-19 در محل کارتان یافت شد آماده کنید این دستورالعمل باید شامل قرار دادن شخص بیمار در یک اتاق یا قسمتی به دور از بقیه افراد، کاهش تعداد افرادی که با شخص بیمار در تماس هستند و تماس با مسئولین بهداشتی منطقه باشد.

در نظر داشته باشید که چگونه می توان افرادی که در ریسـک ابتلا به این بیماری هسـتند را شناسایی کرد، البته به نحوی که باعث تبعیض و قضاوت نادرست نشـود. این کار می تواند شامل افرادی که اخیراً به مناطق آلوده به کووید-19 ســــفر کرده اند و همچنین افرادی که در معرض ابتلا به فرم شدید بیماری هستند (دیابتی ها، بیماران قلبی ریوی و سنین بالا) شود.

 به مســئولین بهداشتی و درمانی محلی خبر بدهید که شما در حال ایجاد یک دستورالعمل هستید و از اطلاعات آنها استفاده کنید.

ترویج دورکاری در سازمان. چرا که در صورت بروز بیماری در منطقه شما مسـئولین ممکن است به مردم توصیه کنند که از رفت و آمد مکرر و حضور در مکانهای پرجمعیت اجتناب کنند.

یک برنامه احتمالی به منظور استمرار فعالیت کســـب و کار در صورت شیوع بیماری در منطقه خود آماده کنید

این نقشــــه به سازمان شما در حفظ آمادگی در صورت بروز بیماری در محل کســــب و کار و منطقه کمک می کند. همچنین ممکن اسـت برای سـایر موارد اضـطراری بهداشــتی درمانی نیز قابل استفاده باشد.

این برنامه باید مشــــــــخص کند که  چگونه حتی در شرایطی که تعداد زیادی از کارکنان و پیمانکاران و یا تأمین کننده های شما نتوانند به محل کســب و کار شما بیایند می توانید به کســب و کار خود ادامه دهید چه بر اثر محدودیت های سفر به منطقه و یا بیماری افراد.

برنامه طراحی شده را به کارکنان و پیمانکاران اطلاع دهید و اطمینان حاصل کنید که نسبت به آنچه طبق برنامه باید و آنچه نباید انجام دهند آگاه هستند. بر روی نقاط کلیدی مانند اهمیت فاصله گرفتن از محل کار حتی در صورت داشتن علائم خفیف و یا مصــــــرف داروهای ســاده مانند اســتامینوفن، ایبوپروفن و… که ممکن اســـت علائم را پنهان کنند تأکید کنید.

مطمئن شوید برنامه شما سلامت روان و عواقب اجتماعی ناشـی از بروز بیماری کووید-19 در محل کار و یا در جامعه را در بر می گیرد و به آنها اطلاعات و اقدامات حمایتی پیشنهاد می دهد.

برای کسـب و کارهای کوچک و متوسط که در محل کارشان کارشناس بهداشت ندارند، همکاری کنید و با ارائه دهندگان خدمات بهداشـتی و اجتماعی محلی در صــورت اضــطراری شــدن شرایط برنامه ریزی کنید.

مسئولین بهداشتی محلی می توانند در طراحی این برنامه شما را حمایت و راهنمایی کنند.

به یاد داشـته باشــید که اکنون زمان آماده شــدن برای مقابله با کووید-19 اســت. اقدامات احتیاطی و برنامه ریزی ساده می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. اقدام فوری به محافظت از کارمندان و شغل شما کمک می کند.

ویروس کرونا