با تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی آشنا شوید!

رادیولوژی و رادیوگرافی از کلماتی هستند که ممکن است به عنوان بیمار یا همراه بیمار بارها شنیده باشید. با ما همراه باشید تا در خصوص تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی بیشتر بدانید. بی شک، امکان تصویر برداری از اعضای داخلی بدن به کمک تکنولوژی را می توان انقلابی بزرگ در علم پزشکی دانست. مراکز تصویربرداری پزشکی این امکان را برای پزشک معالج فراهم می آورند تا تشخیص دقیق تری از بیماری و مشکل فرد داشته باشد. پزشک معالج روش تهیه تصویر را انتخاب و بیمار را به یکی از مراکز تصویر برداری پزشکی معرفی می نماید. در این مراکز یک متخصص رادیولوژیست، تحلیل تصاویر را بر عهده دارد. رادیولوژی علم استفاده از تصاویر تهیه شده با اشعه در علم پزشکی است و پزشک متخصص در این زمینه رادیولوژیست نامیده می شود.

رادیولوژی

رادیولوژی

رادیولوژی و انواع دیگر تصویر برداری پزشکی

روش های مختلفی برای تهیه تصویر از اعضای داخل بدن شما وجود دارد. تهیه تصویر ممکن است بر اساس اشعه ایکس، امواج صوتی، امواج مغناطیسی، به صورت دو بعدی و سه بعدی باشد که هر یک اسامی متفاوتی دارند. هر چند رادیولوژی از دو کلمه رادیو (اشعه) و لوژی (بیان) تشکیل شده است و اصولا تصویربرداری بر مبنای اشعه و رادیو بایستی رادیولوژی نامیده شود، اما در برخی سایت ها ممکن است تمامی انواع تصویربرداری پزشکی چه با اشعه ایکس و چه با امواج و … را در گروه رادیولوژی دسته بندی نمایند.

در اصطلاح علمی تصویربرداری مبتنی بر اشعه ایکس را رادیوگرافی، تصویربرداری مبتنی بر امواج صوتی را سونوگرافی، تصویربرداری مبتنی بر امواج مغناطیسی را MRI و تصویربرداری سه بعدی را سی تی اسکن می گویند. یک مرکز تصویربرداری پزشکی ممکن است تمام یا تعدادی از روش های تهیه تصویر را ارائه نماید.
مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار، به صورت شبانه روزی حتی در روز های تعطیل آماده ارائه انواع خدمات تصویربرداری از بیماران می باشد.

رادیوگرافی مختص پزشکی نیست!

هر چند رادیوگرافی اهمیت زیادی در تشخیص و درمان دارد اما رادیوگرافی یک روش تهیه تصویر مبتنی بر اشعه ایکس می باشد و در صنایع نیز بسیار کاربرد دارد. بررسی قطعات با این روش به وفور در صنعت انجام می شود. اما رادیولوژی علم استفاده از تصویر برداری مبتنی بر اشعه در علم پزشکی است. بنابراین رادیوگرافی در مراکز رادیولوژی و تصویر برداری صرفا با مقاصد تشخیصی و درمانی انجام می شود.

انواع رادیوگرافی

رادیوگرافی در دو نوع ساده و رنگی برای تشخیص پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در نوع ساده نیاز به آمادگی خاصی برای تهیه تصویر وجود ندارد. این روش تهیه تصویر بسیار پر کاربرد است و به وفور توسط پزشکان برای تشخیص تجویز می شود. رادیوگرافی رنگی با استفاده از مواد خوراکی یا تزریقی تهیه می شوند و معمولا برای بررسی های دقیق تر کلیه، معده، روده و … کاربرد بسیار زیادی دارند.

رادیولوژی باریوم سوآلو (مری)

رادیولوژی سیالوگرافی

رادیولوژی کلانژیوگرافی

رادیولوژی فیستولوگرافی

رادیوگرافی چیست

رادیوگرافی چیست

انتخاب مرکز رادیولوژی و رادیوگرافی مناسب

حال که با تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی آشنا شدید، انتخاب مرکز تصویر برداری مناسب دغدغه شماست. در گام اول لازم است بدانید مراکزی که از دستگاه های به روز با تکنولوژی های برتر استفاده می نمایند، تصاویری با وضوح بهتر ارائه می دهند که از نظر پزشکی اهمیت زیادی دارد و می تواند در تشخیص صحیح، بسیار کارگشا باشد. رادیوگرافی، روش تهیه تصویر مبتنی بر اشعه است، بنابراین مراجعه به مراکز مجهز که قادرند با کمترین مقدار اشعه، بهترین و با کیفیت ترین تصاویر را تهیه نمایند، برای سلامتی شما مفید تر است.

سرعت بالای تهیه تصویر ضمن کاهش مقدار زمانی که بدن شما در معرض اشعه قرار دارد، باعث صرفه جویی در زمان شده و از استرس بیمار نیز به میزان زیادی می کاهد. دستگاه های به روز با استفاده از نرم افزار های قدرتمند پردازش تصویر، امکان بازسازی تصاویر را نیز فراهم می نمایند. در صورتی که مرکز تصویر برداری امکان بزرگنمایی تصویر را به صورت دیجیتالی داشته باشد، دقیق ترین تحلیل را از وضعیت شما به پزشک معالج تان ارائه خواهد نمود.

مرکز تصویر برداری پزشکی جام جم شهریار

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جام یکی از مراکز مجهز و حرفه ای تصویربرداری پزشکی در شهرستان شهریار است که در کوتاه ترین زمان ممکن بیماران را پذیرش می نماید. تهیه انواع عکس های رنگی رادیولوژی شامل هیستروسالپنگوگرافی، مری، معده، روده کوچک و بزرگ، دستگاه گوارش، رحم و سیستم ادراری در این مرکز با بهترین کیفیت انجام می شود. دستگاه رادیولوژی این مرکز دستگاه رادیولوژی پرکین المر و واریان ساخت آمریکا می باشد که جدیدترین و مجهزترین دستگاه محسوب می شود.

رادیولوژی در تهران

رادیولوژی در تهران

رادیولوژی فک و دندان در این مرکز با بهترین کیفیت و با به روزترین دستگاه ها انجام می شود. پانورکس و سفالومتری دیجیتال، پیشرفته ترین دستگاه برای گرفتن عکس دندان و فک از رخ و نیمرخ است و اطلاعات با ارزش از قوس های فک بالا و پایین، مفصل و همچنین اطلاعاتی از سینوس های فک فوقانی و مفاصل بین فک ها و جمجمه و همچنین ساختمان های دربرگیرنده آن ها فراهم می نماید.

در این مرکز سایر انواع تصویر برداری نیز به دقیق ترین صورت انجام می شود. انواع ام آر ای از جمله ام آر آی تمام بدن، مجاری صفراوی و … در این مرکز با کیفیت و دقت بالا انجام می شود. در این مرکز تصویر برداری سی تی اسکن نیز با پیشرفته ترین دستگاه جهان در حال حاضر انجام می شود. ماموگرافی دیجیتال، انواع سونوگرافی، سنجش تراکم استخوان از دیگر خدمات قابل ارائه در این مرکز تصویر برداری پزشکی می باشد.

بیمه های تحت پوشش در جام جم

مرکز تصویر برداری پزشکی شهریار که طرف قرارداد انواع بیمه های تامین اجتماعی، ایرانیان (خدمات درمانی) و… و بیمه های تکمیلی ایران، آتیه سازان و ملت می باشد، مجهز به پیشرفته ترین دستگاه هاست تا دقیق ترین و واضح ترین تصاویر را در کوتاه ترین زمان ممکن تهیه نماید. شما می توانید با آسودگی خیال و نهایت آرامش با دقیق ترین تصاویر تهیه شده در مرکز تصویر برداری شهریار، پزشک معالج خود را در تشخیص، پیشگیری و درمان یاری نمایید.