رادیولوژی به مجموعه ای از روش های تصویربرداری از قسمت های داخلی بدن اطلاق می شود که می تواند کمک بسیار بزرگی برای تشخیص انواع بیماری ها باشد. با استفاده از این نوع تصویربرداری، تشخیص بیماری ها با سرعت بیشتر و دقت بالاتری انجام می شود.
در رادیولوژی از اشعه ایکس با دوز پایین، امواج صوتی و یا میدان مغناطیسی برای تصویربرداری استفاده می شود که هر کدام از آن ها می تواند برای نشان دادن تصویر بهتر و دقیق تر کاربرد داشته باشد. بدین منظور در ادامه به بیان انواع رادیولوژی و نوع امواجی که استفاده می کنند پرداخته می شود.

انواع رادیولوژی و کاربرد آن ها

انواع رادیولوژی و کاربرد آن ها

1-رادیوگرافی: یکی از روش های تصویربرداری رادیولوژی است که با دوز پایینی از اشعه ایکس انجام می شود از این روش بیشتر برای عکس برداری از استخوان های شکسته و مشخص کردن پوسیدگی دندان استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی

2-سونوگرافی: در سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای عکس برداری استفاده می شود و به دلیل بی ضرر بودن این روش، بیشتر برای عکس برداری از جنین و وضعیت سلامتی آن است. البته از سونوگرافی می توان برای مشاهده و بررسی مشکلات شکمی و سایر نقاط بدن نیز استفاده کرد.

3-سی تی اسکن: در این روش از مقدار بسیار کمی از اشعه ایکس برای تشخیص مشکلات داخلی استفاده می شود و تصویرهای حاصل از آن دقیق تر و با کیفیت تر از رادیوگرافی است. با استفاده از سی تی اسکن می توان نمایی 360 درجه از داخل بدن بدست آورد که در آن استخوان، رگ خونی و بافت های بدن نیز قابل مشاهده است.

4-ام آرآی: در این روش رادیولوژی از یک میدان مغناطیسی به همراه امواج رادیویی برای عکس برداری از درون بدن استفاده می شود و به دلیل استفاده از این نوع امواج، نسبت به رادیوگرافی و سی تی اسکن کمترین میزان خطر را دارد.

عوارض و مزایای رادیولوژی چیست؟

با استفاده از انواع روش های تصویربرداری و رادیولوژی می توان بسیاری از بیماری ها را در سریعترین زمان و با دقیق ترین روش ها تشخیص داد. از جمله بیماری ها و مشکلاتی که با تصویربرداری از بدن قابل تشخیص است می توان به بیماری های قلبی و عروقی، انواع سرطان ها، بیماری های ریوی، شکستگی استخوان و… اشاره کرد.

تشخیص بسیاری از بیماری ها بدون استفاده از رادیولوژی امکان پذیر نیست و در بعضی از مواقع عدم استفاده از آن، تشخیص را برای پزشک بسیار دشوار می کند. یکی دیگر از مزایای استفاده از رادیولوژی، تشخیص و نحوه عملکرد بدن پس از درمان و یا عمل جراحی و بررسی میزان موفقیت آن است.

استفاده از رادیولوژی به پزشک این امکان را می دهد تا انواع مشکلات داخلی را تشخیص داده و در صورت نیاز به جراحی، این کار را انجام دهد. همچنین استفاده از تصویربرداری برای بیماران اورژانسی از اهمیت خاصی برخوردار است.
در مورد عوارض رادیولوژی می توان گفت که به دلیل استفاده از درصد پایینی از اشعه ایکس، دارای کمترین میزان خطر است و مزایای آن نسبت به عوارضش به مراتب بیشتر است و به همین دلیل تنها برای خانم های باردار منع استفاده دارد.

عوارض رادیولوژی

عوارض رادیولوژی

انجام رادیولوژی در مرکز تصویربرداری جام جم شهریار

مرکز تصویربرداری جام جم که در شهرستان شهریار و در غرب استان تهران واقع شده یکی از مراکزی است که دارای پیشرفته ترین و مجهزترین تجهیزات تصویربرداری و دستگاه های رادیولوژی است و به عنوان یکی از مراکز تخصصی و مهم پزشکی هسته ای در تهران محسوب می شود. این مرکز با به کارگیری به روزترین تکنولوژی های دنیا در زمینه تصویربرداری پزشکی، تشخیص بیماری ها را در کوتاه ترین زمان و با دقیق ترین دستگاه ها انجام می دهد.

دستگاه های پیشرفته در مرکز تصویربرداری جام جم شهریار

استفاده از دستگاه MRI 5/1 تسلا که اولین دستگاه 16 کاناله در جنوب تهران است و برای انجام ام آر انژیوگرافی، ام آر ونوگرافی، ام آر پستان، ام آر آرتوگرافی، ام آر اسپیکتروسکوپی و ام آر آی تمام بدن مورد استفاده قرار می گیرد با تهیه تصاویر با کیفیت بالا امکان تشخیص دقیق تر و بهتر را برای پزشکان فراهم می کند.
دستگاه سی تی اسکن پیشرفته این مرکز با کمترین میزان استفاده از اشعه ایکس تصاویری با بهترین کیفیت و وضوح بالا از استخوان های گردن، قفسه سینه، شکم و لگن، سر و عروق بدن به صورت سه بعدی تهیه می کند. از توانمندی های این دستگاه می توان به سی تی برونکوسکوپی سه بعدی داخل مجاری هوایی، کولونوسکوپی، ایمپلنت گوش، دانستیو متری استخوان، سی تی آنژیوگرافی های سر و گردن و سی تی آنژیوگرافی های عروق شکم و لگن اشاره کرد.

بهترین مرکز رادیولوژی در تهران

بهترین مرکز رادیولوژی در تهران

مرکز تصویر برداری شبانه روزی

استفاده از تمام دستگاه های رادیولوژی تخصصی در مرکز تصویربرداری جام جم، این امکان را به وجود آورده تا عکس برداری از نقاط مختلف بدن به طور دقیق و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود همچنین پذیرش 24 ساعته بیماران در تمام روزهای هفته و حتی روزهای تعطیل، شرایطی را به وجود آورده تا بیماران با همراهانشان به صورت حضوری در این مرکز حضور داشته باشند و در کوتاه ترین زمان ممکن، بتوانند از امکانات و دستگاه های مختلف عکس برداری این مرکز استفاده کنند.
در این مرکز تمامی بیمه ها از جمله تامین اجتماعی، خدمات درمانی و… پذیرفته می شود و این خود می تواند یکی دیگر از نقاط قوت این مرکز در کنار تمام ویژگی ها و امکانات کامل آن باشد.