ام آر آی نوعی روش تصویربرداری با استفاده از یک آهنربای قوی و میدان مغناطیسی برای مشاهده بخش های داخلی بدن و جزئیات آن در رایانه است. با استفاده از ام آر آی پزشک می تواند بیماری ها را به راحتی تشخیص داده و برای درمان آن ها اقدام کند. از این روش می توان برای تصویربرداری از نقاط مختلف بدن نظیر مغز و ستون فقرات، اجزاء داخلی شکم، بافت های نرم، عصب ها و… استفاده کرد.

ام آر آی برای تشخیص بیماری های قلبی و عروقی نظیر حملات و مشکلات قلبی و بسته شدن رگ های خونی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به دلیل قدرت این دستگاه برای مشاهده قسمت داخلی بافت های استخوانی، از آن برای شناسایی و تشخیص عفونت های استخوانی، آسیب مفصلی، مشکلات ستون فقرات و دیسک کمر و گردن استفاده می شود. اما مهمترین کاربرد استفاده از این دستگاه، انجام ام آر آی مغز و نخاع و تصویربرداری از آن برای تشخیص انواع بیماری های عصبی نظیر ام اس و سکته مغزی و همچنین برای بررسی آسیب های مغزی و نخاعی است.

بسیاری از مشکلات مغزی نظیر تومورهای مغزی، سرطان و بیماری صرع از طریق ام آر آی مغز به راحتی قابل مشاهده و تشخیص است به همین دلیل اکثر پزشکان مغز و اعصاب برای تشخیص این بیماری ها و همچنین به دلیل بی خطر بودن این نوع تصویربرداری، به بیماران توصیه می کنند که در ابتدا یک ام آر آی ساده انجام دهند تا زودتر به تشخیص دقیق تر و بهتر برسند. انجام ام آر آی ممکن است بر حسب نیاز با تزریق و یا بدون تزریق باشد بنابراین در صورت تشخیص پزشک برای انجام عکس برداری با تزریق، نیاز به تهیه ماده حاجب و در اختیار قرار دادن آن به مسئول عکس برداری است.

مزایای ام آر آی و آمادگی های لازم قبل از انجام آن

تصویربرداری با استفاده از دستگاه ام آر آی نسبت به سی تی اسکن، از مضرات کمتری برخوردار است زیرا در این روش از میدان مغناطیسی به جای اشعه ایکس استفاده می شود. همچنین به دلیل عکس برداری دقیق از بافت های نرم، سیستم عصبی و حتی داخل استخوان، روشی بسیار مفید و موثر برای تشخیص بیماری هایی است که به طور عادی و با استفاده از سی تی اسکن قابل تشخیص نیستند. بنابراین انجام ام آر آی هیچ گونه عوارض جانبی مخرب و آسیب رسانی ندارد تنها ممکن است بیمار بعد از انجام آن احساس خستگی به دلیل سکون زیاد و عدم تحرک هنگام عکس برداری داشته باشد همچنین بروز سردرد و سرگیجه به دلیل وجود صداهای بلند داخل دستگاه از دیگر عوارض بعد از تصویربرداری ام آر آی است که ممکن است در بعضی از افراد بروز پیدا کند.

قبل از انجام ام آر آی بهتر است به یک سری نکات توجه شود تا عکس برداری به طور دقیق تر و بهتر انجام شود به عنوان مثال ممکن است بسته به محل تصویربرداری از بیمار خواسته شود تا از قبل ناشتا باشد و یا مقدار زیادی آب بنوشد. همچنین برای وضوح عکس باید قبل از ام آر آی تمام اشیاء فلزی نظیر گیره، ساعت، گوشواره و… را جدا کرده و در صورت وجود اجسام فلزی در لباس، از لباس های بیمارستانی استفاده شود.

برای انجام ام آر آی با تزریق ماده حاجب یا کنتراست ابتدا باید فرم رضایت توسط بیمار و یا همراهان او پر شود و در صورت نیاز و تشخیص پزشک قبل از انجام آن ممکن است از بیمار آزمایش خون گرفته شود. همچنین برای انجام ام آر آی برای خانم های باردار، بهتر است تا در صورت ضرورت و تشخیص پزشک این کار انجام شود.

انجام ام آر آی در مرکز تصویربرداری جام جم شهریار

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار که در شهرستان شهریار و در غرب استان تهران واقع شده یکی از مراکز پیشرفته و مجهز به تجهیزات تصویربرداری و دستگاه های رادیولوژی نظیر دستگاه ام آر آی است و به عنوان یکی از مراکز تخصصی و مهم پزشکی هسته ای در تهران محسوب می شود. این مرکز با به کارگیری به روزترین تکنولوژی های دنیا در زمینه تصویربرداری پزشکی، تشخیص بیماری ها را در کوتاه ترین زمان و با دقیق ترین دستگاه ها انجام می دهد.

استفاده از دستگاه MRI 5/1 تسلا که اولین دستگاه 16 کاناله در جنوب تهران است و برای انجام ام آر انژیوگرافی، ام آر ونوگرافی، ام آر پستان، ام آر آرتوگرافی، ام آر اسپیکتروسکوپی و ام آر آی تمام بدن مورد استفاده قرار می گیرد با تهیه تصاویر با کیفیت بالا امکان تشخیص دقیق تر و بهتر را برای پزشکان فراهم می کند.

دستگاه سی تی اسکن پیشرفته این مرکز با کمترین میزان استفاده از اشعه ایکس تصاویری با بهترین کیفیت و وضوح بالا از استخوان های گردن، قفسه سینه، شکم و لگن، سر و عروق بدن به صورت سه بعدی تهیه می کند. از امکانات این دستگاه می توان به کولونوسکوپی، سی تی برونکوسکوپی سه بعدی داخل مجاری هوایی، ایمپلنت گوش، سی تی آنژیوگرافی های سر و گردن، دانستیو متری استخوان و سی تی آنژیوگرافی های عروق شکم و لگن اشاره کرد.

سخن پایانی مرکز تصویر برداری پزشکی جام جم

استفاده از دستگاه های رادیولوژی تخصصی در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار باعث شده تا عکس برداری از نقاط مختلف بدن به طور دقیق و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود همچنین پذیرش 24 ساعته بیماران در تمام روزهای هفته و حتی روزهای تعطیل، شرایطی را به وجود آورده تا بیماران با همراهانشان در این مرکز حضور یابند و در کوتاه ترین زمان بتوانند از امکانات این مجموعه و دستگاه های مختلف تصویر برداری استفاده کنند.

در این مرکز تمامی بیمه ها از جمله تامین اجتماعی، خدمات درمانی و… پذیرفته می شود و این خود می تواند یکی دیگر از نقاط قوت این مرکز در کنار تمام ویژگی ها و امکانات کامل آن باشد.