پزشکی هسته ای چیست؟

پزشکی هسته ای و تصویربرداری مولکولی شاخه ای از تصویربرداری پزشکی است که در آن از مواد رادیو اکتیو جهت تشخیص و درمان بیماریها استفاده می شود.

روش کار به این صورت است که ابتدا کیت دارو مخصوص هر عضو با ماده رادیو اکتیو نشاندار شده و به بیمار تزریق می شود تا در عضو مورد نظر تجمع یابد سپس با استفاده از دستگاه گاما کمرا، تصویر برداری از عضو مورد نظر صورت می گیرد. در اسکن های هسته ای، از مقادیر استاندارد و خیلی کم رادیواکتیو استفاده می گردد، ‌بنابراین میزان اندکی اشعه به بدن بیمار وارد می شود و این مقدار اشعه در حد استانداردی است که توسط سازمانهای بین المللی تعیین شده و لذا هیچ خطری برای بیمار ندارد.

پزشکی هسته ای

پزشکی هسته ای مرکز تصویربرداری جام جم:

مجهز به دستگاه گاما کمرا Dual Head Adac مدل Forte ساخت کشور آمریکا

 


این بخش مجهز به یکی از پیشرفته ترین دستگاه های گاماکمرای موجود در کشور می باشد که قادر به انجام کلیه اسکن های متداول پزشکی هسته ای از جمله اسکن پرفیوژن قلب، پرفیوژن ریه و محاسبه کمی پرفیوژن ریه، استخوان، تیروئید، پاراتیروئید، کلیه (DMSA, EC, DTPA)، پرفیوژن مغز،اسکن تمام بدن(با تالیوم و MIBI) اکتریوتاید، دیورتیکول مکل، تخلیه معده، کبد و طحال، BrIDA، همانژیوم کبدی، خونریزی دستگاه گوارشی، بررسی طحال فرعی، مجاری اشکی و … می باشد.

به علاوه اسکن ها متابولیسم های غیر طبیعی بدن را به دقت مورد ارزیابی قرار داده و با بررسی عملکردی اندام ها دقت بیشتری در تشخیص بیماریها در مقایسه با روش سی تی اسکن دارد. با استفاده ازاین روش امکان تشخیص برخی سرطان ها، تخمین میزان انتشار سلولهای سرطانی در بدن، ارزیابی کارایی طراحی درمان مانند رادیوتراپی، تخمین میزان برگشت پذیری سرطان بعد از دوره درمان، ارزیابی جریان خون به عضله قلب، ارزیابی اثر حمله قلبی( سکته میوکارد)، ارزیابی عضله قلب پس از پروسیجرهای آنژیوپلاستی و عمل جراحی CABG، ارزیابی مشکلات مغزی؛ مانند : تومورها، اختلالات حافظه و تشنج ها و سایر بیماریهای سیستم عصب مرکزی و ترسیم عملکرد قلب و مغز انسان امکان پذیر میگردد.

کارشناسان بخش پزشکی هسته ای مرکز تصویربرداری جام جم شهریار

مهدی سلطانشاهی

کارشناس پزشکی هسته ای

زینب افتخاری

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار با بهره گیری از تکنولوژی پیشرفته و با جدیدترین متدهای روز دنیا همراه با کارشناسان و پزشکان با تجربه و معتبر ؛ در 365 روز سال و به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به شما مراجعین محترم می باشد.

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار