در تهران مراکز تصویربرداری پزشکی زیادی وجود دارد اما دقت دستگاه ها در این نوع روش تشخیص بیماری بسیار مهم است به همین دلیل بیشتر پزشکان در زمانی که ام آر آی و یا هر روش تصویربرداری دیگری برای بیمار تجویز می کند تاکید دارند که حتما به یک مرکز معتبر پزشکی مراجعه کند تا بتوان تشخیصی دقیق و درستی از بیماری داشته باشند. در این قسمت می خواهیم شما را با اولین، دقیق ترین و بهترین مرکز تصویربرداری و ام آر آی باغستان آشنا کنیم. این مرکز با دارا بودن مجهزترین دستگاه های مجهز و به روز دنیا و همچنین بکارگیری پرسنل حرفه ای و خبره مورد تایید پزشکان است و اولین پیشنهاد هر پزشک به بیمارانش بهترین مرکز تصویربرداری باغستان است. همراه ما باشید تا با خدمات ویژه این مرکز بیشتر آشنا شویم.

تصویربرداری پزشکی چیست؟

تصویربرداری از پیشرفت های بزرگ در حوزه پزشکی است که با این روش می توان نمایی از داخل بدن را مشاهده کرد و عملکرد بافت و اندام ها را با دقت بررسی کرد. هدف از تهیه این تصاویر این است که بتوان تشخیص و درمان بهتری از بیماری ها داشته باشیم. همچنین می توان از این طریق به یک پایگاه داده برای شناسایی ناهنجاری های احتمالی از اندام ها، ساختار بافت و عملکرد اعضای بدن دست پیدا کرد. اگر بخواهیم به تاریخچه تصویربرداری پزشکی اشاره ای داشته باشیم باید به بیش از یک قرن پیش اشاره کنیم، به سال 1901 که ویلهلم کنراد موفق به کشف اشعه ایکس شد. این اشعه از بدن رد می شود اما از فلزات و استخوان رد نمی شود.

ام آر آی

ام آر آی

اهمیت ام آر آی در علم پزشکی

یکی از بهترین و دقیق ترین دستگاه ها در باغستان دستگاه ام آر آی است. این دستگاه با استفاده از یک میدان مغناطیسی و الکترومغناطیسی که همان امواج رادیویی هستند برای تولید تصاویر دقیق و واضح از بدن استفاده می شود. اولین دستگاه های ام آر آی از نیمه های قرن بیستم ابداع شد اما حدود دو دهه است که به صورت گسترده در علم پزشکی از آن استفاده می شود. روش استفاده از دستگاه ام آر آی به این صورت است که فرد بر روی تخت متحرکی می خوابد و سپس به داخل یک محفظه لوله ای مانند منتقل می شود. در زمانیکه فرد در داخل این لوله است در معرض یک میدان قوی مغناطیسی قرار میگیرد و سپس این دستگاه امواج رادیویی را به کامپیوتر می فرستد و بعد از پردازش های کامپیوتر تصویری دقیق آماده است.

این روش از بی ضررترین روش های تصویر برداری پزشکی است که افراد با هر رده سنی با توجه به صلاح دید پزشک می توانند از این روش استفاده کنند. اما بهتر است بدانید ام آر آی دارای محدودیت است و فرد نباید هیچگونه فلزی حتی در بدنش داشته باشد در این صورت اگر فرد پلاتینی در قسمتی از بدنش دارد باید قبل از ام آر آی موضوع را با پزشک و اپراتور مربوطه در میان بگذارد. یکی از قسمت های مهم در هنگام استفاده از ام آر آی این است که در زمانی که فرد وارد محفظه لوله ای می شود باید کاملا ثابت باشد و کوچکترین حرکتی باعث خراب شدن تصاویر می شود. با استفاده از تصاویر دقیقی که در ام آر آی باغستان تهیه می شود می توانید به پزشک خود اجازه دهید که تشخیص بهتر و دقیق تری داشته باشد. موارد کاربرد ام آر آی زیاد است که عبارتند از:

ام آر آی مغز

این بخش برای بررسی برخی نواحی در سر و گردن مانند نخاع، مغز، چشم و گوش استفاده می شود. اولین کاربردها از این دستگاه در بخش مغز و نخاع بود. با استفاده از این روش پزشکان در مواردی مانند پارگی، جابه جایی بین مهره های ستون فقرات، تومورهای نخاعی، تومورهای مغز،خونریزی ها و سکته های مغزی این روش را تجویز می کنند.

ام آر آی مغز

ام آر آی مغز

ام آر آی ستون مهره ها

پزشک برای بررسی مواردی مانند بیرون زدگی، تورم غیرعادی در دیسک، تنگ شدگی کانال میان ستون مهره ها و برای وضعیت افرادی که جراحی ستون مهره ها را انجام داده اند تجویز می کنند.

ام آر آی استخوان و مفصل ها

در این بخش در مرکز تصویربرداری باغستان تمامی استخوان و مفصل ها به صورت دقیق انجام می شود البته در این مورد بافت های نرم، تاندون ها، عضلات، رباط ها، آسیب های احتمالی استخوان ها و همچنین غضروف ها بررسی می شود.

ام آر آی حفره شکم

بیشتر پزشکان برای بررسی حفره شکم ابتدا از سی تی اسکن استفاده می کنند و اگر پاسخ دقیقی از آن نگیرند سپس این روش را برای بررسی دقیق اندام های درونی و حفره شکم به بیمار پیشنهاد می دهند. مهمترین کاربرد ام آر آی حفره شکم برای بررسی دقیق کبد، پانکراس و غدد فوق کلیه است.

ام آر آی دستگاه گردش خون: با استفاده از این روش می توان وضعیت گردش خون، قلب و رگ ها را به صورت دقیق بررسی کرد. همچنین رگ های کاروتید، رگ های مغز، رگ های محوطه شکم، رگ های کلیه از مواردی است که برای بررسی آنها باید از ام آر آی دستگاه گردش خون استفاده کرد.

نکات مهم در مورد ام آر آی

 • در زمان انجام ام آر آی بیمار و اپراتور مربوطه باید به یک سری نکات مهم توجه نمایید تا علاوه بر دقیق بودن نتایج ضرری به فرد وارد نشود این نکات عبارتند از:
 • هیچ گونه وسیله فلزی در اتاق ام آر آی نباید باشد.
 • عینک و کارت بانکی از موارد ممنوعه است که بیمار بناید همراه داشته باشد.
 • در زمان ام آر آی اگر بیمار سمعک دارد باید آن را در بیاورد.
 • اگر بر روی کفش و یا کمربند قسمت فلزی وجود دارد نباید با خود به داخل اتاق ام آر آی ببرد.
  بیمار نباید هیچ گونه زیورآلاتی فلزی مانند ساعت، کلید، سکه، دستبند، گیره، سنجاق مو و مواردی از این دست را همراه خود داشته باشد.

انواع تصویربرداری پزشکی در مرکز تصویربرداری باغستان

در زیر به تعدادی از مهم ترین دستگاه های تصویر برداری در مرکز تصویربرداری پزشکی باغستان اشاره کرده ایم:

سی تی اسکن

سی تی اسکن

 1. سی تی اسکن: توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن یک روشی است که می توانید اندام های بدن خود را در تمامی سطوح ببینید به این صورت که هر قسمت از بدن را به صورت جداگانه مشاهده کنید و این بررسی جداگانه به پزشکان کمک می کند که تشخیص بهتری در مورد بیماری داشته باشند. در مرکز تصویربرداری باغستان با بکار گرفتن دستگاه های به روز سی تی اسکن می توان از هر قسمتی از بدن تصاویر مورد نیاز را تهیه نمود. اساس کار این دستگاه به این صورت است که یک اشعه ایکس نازک به بدن تابیده می شود و سپس بعد از عبور اشعه از بدن بیمار به جریان الکتریکی تبدیل می شود در کل برای تهیه یک تصویر این روند هزار بار از زوایای مختلف تکرار می شود و سپس به کامپیوتر ارسال شده و در نهایت بعد از پردازش تصاویر مختلفی از قسمت های مورد نظر ارائه میدهد.
 2. سونوگرافی: اساس این روش بر امواج فراصوت است. این امواج در قرن 19 میلادی کشف شد و در جنگ جهانی اول و دوم در صنایع نظامی استفاده می شد و بعد از آن به مرور وارد عرصه پزشکی شد. در روند کار سونوگرافی  با استفاده از فرکانس هایی که گوش انسان قابل شنیدن آنها نیست تهیه شده و سپس به تصویر تبدیل می شود. سونوگرافی از روش های تشخیص بیماری است که هیچ درد و یا ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی کند. سونوگرافی در این مرکز تصویربرداری به دلیل دستگاه های مجهز برای تشخیص بیماری هایی مانند معاینه تومورها، اندام های داخلی کلیه، پانکراس،کبد، اندام های جنسی، مفصل، پستانها و جریان خون استفاده می شود. همچنین به دلیل کم خطر بودن برای بررسی های کامل جنین استفاده می شود. بهتر است بدانید  در قسمت هایی مانند ریه، مغز و روده که  با استخوان پوشیده شده و گاز در آنها جمع شده است قابل استفاده نیست.
 3. ماموگرافی : این روش تصویربرداری از پستان است که برای تشخیص بیماری سرطان سینه استفاده می شود. در کشورهای پیشرفته زنان بعد از چهل سالگی برای تشخیص به موقع سرطان هر دو سال یک بار تصویربرداری ماموگرافی را انجام می دهند. در صورتی که فردی در اعضای خانواده به بیماری سرطان سینه مبتلا باشد بهتر است 5 سال زودتر پیگیر باشد.
ماموگرافی

ماموگرافی

مزیت مراجعه به مرکز تصویربرداری و ام آر آی باغستان

مرکز تصویربرداری پزشکی باغستان برای ارائه خدمات بهتر در حوزه تصویربرداری های پزشکی تمام تلاش های خود را برای کمک به تشخیص درست پزشکان انجام داده است تا با استفاده از بهترین تصاویر ممکن، در پروسه پیشگیری، تشخیص و درمان بتوانند تصمیمات دقیقی را برای بیمارانشان اتخاذ فرمایند. هدف ما فکر کردن فراتر از نیاز امروز و پیدا کردن پاسخی برای نیازهای آینده است. در زیر به مزیت های ویژه این مرکز اشاره کرده ایم:

 • یکی از مشکلاتی که بیشتر مراکز تصویر برداری پزشکی دارند این است که تحت پوشش برخی از بیمه ها هستند و اکثر بیماران باید به صورت آزاد هزینه های سنگین تصویربرداری را پرداخت کنند اما این مرکز تصویربرداری پزشکی برای رفاه حال مراجعه کنندگان تمامی بیمه ها مانند بیمه های تامین اجتماعی، بیمه ایرانیان و بیمه های تکمیلی مانند بیمه آتیه سازان، ایران، ملت و بیمه های دیگر را پوشش می دهد.
 • در مجهزترین مرکز تصویربرداری پزشکی باغستان به دلیل استفاده از پیشرفته ترین و دقیق ترین دستگاه های موجود در دنیا تمامی تصاویر با کیفیت بسیار بالا و دقیق تهیه می شود و همین امر باعث می شود که پزشکان را در تشخیص بهتر یاری ‌کند. همچنین علاوه بر تصاویر با کیفیت که دارای وضوح بالا است، کمترین میزان ممکن اشعه را دارد و سلامتی بیماران را تضمین می کند.
مرکز تصویربرداری و ام آر آی باغستان

مرکز تصویربرداری و ام آر آی باغستان

 • بعد از انجام تصویربرداری ها جواب در کمترین زمان و با کیفیت منحصر به فرد در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد. در این مرکز سعی شده است با بالا بردن سرعت پاسخگویی استرس بیماران را به حداقل برسانیم.
 • پردازش و بازسازی تصاویر با کیفیت بالا انجام می شود و تمامی تصاویر با دقت بسیار بالا توسط پرسنل مجرب تهیه می شود. همچنین با توجه به دستگاه های مجهزی که استفاده می شود تصاویر را می توان در صورت لزوم به روش دیجیتال بزرگ کرد در این صورت پزشک می تواند با دقت بالاتری بر روی تصاویر تمرکز کند.
 • اکثر پزشکان مرکز تصویربرداری پزشکی باغستان را قبول دارند و مطمئن هستند که این مرکز تمام تلاش های خود را با استفاده از دستگاه های پیشرفته و پرسنل خبره برای دقیق ترین جواب ها انجام داده است.
 • این مرکز دارای بخشهای ام آر آی، سی تی اسکن، رادیولوژی ، ماموگرافی، تراکم استخوان، سونوگرافی، پزشکی هسته ای است که در بخش پزشکی هسته ای نیز اسکن بخشهای مختلف بدن مانند قلب ، شکم و تیروئید انجام می شود.
 • همچنین ام آر آی داینامیک پروستات، تصویربرداری از غدد بزاقی، سونوگرافیهای مرحله ای جنین، انواع بیوپسی ها(بافت برداری)، ماموگرافی، تصویربرداری رنگی از قلب، تماما در این مرکز انجام می شود.