ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک عکس رادیوگرافی ساده از پستان و ابزاری برای کشف زودرس سرطان‌های غیرقابل لمس پستان است. ماموگرافی می‌تواند سرطان پستان را ده سال قبل از آن که قابل لمس شود، شناسایی کند. همه زنان چهل ساله و بیشتر باید هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند.

ماموگرافی همچنین روشی است که برای کنترل عمومی پستانها انجام می شود که انجام آن به همۀ زنان بین سنین ۴۰ تا ۷۴ سالگی با فواصل معین زمانی ارائه می شود. چنین معاینه فراگیری معاینه “غربالی” نامیده می شود. هدف از این معاینه کشف سرطان پستان است قبل از آنکه بیماری فرصت کند علائمی از خود نشان دهد.

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال هالوژیک (Hologic) بهترین برند ماموگرافی در دنیا می باشد. مرکز تصویربرداری جام جم شهریار با مجهز بودن به این دستگاه با میزان دقت بالا، دقیق ترین جواب ممکن را به پزشک می‌دهد.

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

نحوه انجام ماموگرافی به این صورت است که شما رو به روی دستگاه مخصوص اشعه ایکس می ایستید.

شخصی به نام تکنسین رادیولوژی، پستان را بین پلیت اشعه ایکس و پلیت پلاستیکی قرار می دهد، این پلیت ها به دستگاه اشعه ایکس متصل هستند و پستان ها را فشرده می کنند به نحوی که پستان ها صاف شود.

به این ترتیب اشعه ایکس در بافت پستان منتشر می شود تا تصویری از پستان ایجاد شود.

انواع ماموگرافی

چند نوع ماموگرافی وجود دارد؟

دو نوع ماموگرافی داریم: ماموگرافی تشخیصی و ماموگرافی که به منظور چکاپ انجام می شود.

ماموگرافی چکاپ:

ماموگرافی هایی که به منظور چکاپ انجام می شود در مورد خانم هایی است که علامت بالینی مبنی بر سرطان ندارند. این تست شامل دو اشعه ایکس در هر پستان است. با این روش تومورها یا توده هایی که به واسطه لمس قابل تشخیص نیستند، مشخص می شود. این نوع ماموگرافی قادر به تشخیص رسوبات کوچک کلسیمی در پستان است که برخی اوقات بدان معنی است که سرطان پستان وجود دارد.

ماموگرافی تشخیصی:

این تست به منظور بررسی سرطان پستان بعد از این که علائمی مبنی بر سرطان پستان تشخیص داده شد انجام می شود. علائم سرطان پستان عبارت است از درد، ضخیم شدن پوست پستان، ترشحات نوک پستان یا تغییراتی در اندازه و شکل پستان. این ماموگرافی ها انجام می شود تا تغییرات بیشتر پستان که در ماموگرافی چکاپ به دست آمده بررسی شود یا بخش هایی از بافت که رویت آن در ماموگرافی چکاپ سخت بوده است بررسی شود. این نوع از ماموگرافی در مقایسه با ماموگرافی چکاپ بیشتر به طول می انجامد و از میزان اشعه ایکس بیشتری استفاده می شود تا از چندین زاویه بافت پستان بررسی شود. تکنسین می تواند روی ناحیه مشکوک دقیق تر شود و جزئیات بیشتری را تصویر برداری کند و این به پزشک متخصص زنان کمک می کند تا تشخیص دقیق تری دهد.

 

کاربرد ماموگرافی

برای بیماری های زنان بالای 40 سال از نظر سرطان پستان

ارزیابی بیمارانی که توده پستان مشکوک دارند

پیشگیری سرطان پستان درمان شده با برداشتن قسمتی از پستان و رادیوتراپی

پیشگیری پستان مقابل در فردی که یک پستان به خاطر سرطان برداشته شده است

 

ماموگرافی دیجیتال

در ماموگرافی دیجیتال نیز از اشعه ایکس استفاده می شود تا تصاویری از پستان ایجاد شود اما در این حالت تصویر به دست آمده مستقیما در کامپیوتر ذخیره می شود. به این ترتیب این امکان وجود دارد تا تصویر ثبت شده بزرگ نمایی بیشتری پیدا کند و به این ترتیب دقیق تر بررسی می شود. تحقیقات اخیر نشان داده است که تصاویر دیجیتالی در ماموگرافی دیجیتال در مقایسه با تصاویر فیلم اشعه ایکس، سرطان را بهتر نشان می دهد. اما در مورد خانم هایی که پستان های متراکم دارند و در دوران قبل از یائسگی قرار دارند و یا افرادی که زیر 50 سال هستند، نتیجه به دست آمده توسط ماموگرافی دیجیتالی بهتر است.

مزایای ماموگرافی دیجیتال:

از آن جایی که این تصاویر با استفاده از کامپیوتر می تواند به اشتراک گذاشته شود این امکان برای بیمار وجود دارد تا با پزشکان دیگر نیز مشورت کند.
در ماموگرافی دیجیتال تفاوت بین بافت های نرمال و غیر نرمال ممکن است آسان تر مشخص داده شود.
در ماموگرافی دیجیتال تعداد تست های مربوط به پیگیری ممکن است کاهش یابد.
در ماموگرافی دیجیتال تصاویر تکراری کمتری ممکن است مورد نیاز باشد و به این ترتیب در معرض اشعه ایکس بودن نیز کاهش می یابد.

 

هنگام گرفتن ماموگرافی سینه این نکات را رعایت کنید:

هنگام انجام ماموگرافی از مواد خوشبو کننده، پودر یا کرم و یا سنگ مرداب در زیر بغل استفاده نکنید چرا که ممکن است در

کیفیت تصویر تاثیر بگذارد

ماموگرام را در هفته پیش از پریود شدن انجام ندهید، زیرا در این مدت سینه ها متورم و دردناک است

اگر ایمپلنت سینه دارید به تکنسین قبل از انجام ماموگرافی خبر دهید

ماموگرافی های قبلی را دور نیندازید حتی اگر طبیعی و بدون هیچ فایده ای بوده باشد زیرا مقایسه آنها با ماموگرافی آینده به تشخیص ضایعات کمک میکند

ماموگرام های قبلی خود را به همراه ببرید

 

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و با استفاده از ماموگرافی دیجیتال همراه با کارشناسان و پزشکان با تجربه و معتبر ؛ بصورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به شما مراجعین محترم می باشد.

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار