سکته مغزی یکی از بیماری‌های شایعی می‌باشد که می‌تواند گریبان‌گیر افراد شود و عوارض مختلفی را برای بیماران به همراه داشته باشد. این بیماری یکی اصلی‌ترین علل مرگ و میر در جوامع پیشرفته محسوب می‌شود و می‌تواند هزینه‌های فراوانی را برای جامعه‌ به همراه داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا اطّلاعاتی را در این زمینه عنوان نماییم.

سکته مغزی

سکته‌ مغزی یکی از بیماری‌های شایع در جوامع مختلف محسوب می‌شود و می‌تواند عوارض شدیدی را به همراه داشته باشد. در این بیماری، یکی از عروق خونرسان مغز در اثر عوامل مختلف مسدود و یا پاره می‌شود و فرآیند خونرسانی به سلول‌های مغزی با اختلال مواجه می‌شود. علائم این بیماری می‌تواند بر اساس نوع سکته‌ مغزی و اهمیّت عروق مسدود شده و یا پاره شده متفاوت باشد.

 

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی چیست؟

انواع سکته‌ مغزی

همان‌گونه که قبلاً به آن اشاره شد، سکته‌ مغزی در اثر مسدود شدن و یا پاره شدن یکی از عروق خونرسان مغز ایجاد می‌شود و در این قسمت قصد داریم تا انواع این عارضه را عنوان نماییم.

سکته‌ مغزی ایسکمیک

این نوع از سکته‌ مغزی به دلیل مسدود شدن یکی از عروق خونی مغز به وسیله‌ی لخته‌ی خون ایجاد می‌شود و منجر به مرگ سلول‌های مغزی می‌گردد. لخته‌ی خونی ایجاد شده می‌تواند در عروق خونی مغز تشکیل شود و یا این‌که در عروق سایر قسمت‌های بدن همچون قلب ایجاد گردد و توسّط جریان خون به عروق خونی مغز منتقل شود.

سکته‌ مغزی هموراژیک

این نوع از سکته‌ مغزی در اثر پاره شدن یکی از شریان‌های اصلی و یا فرعی مغز ایجاد می‌شود و خطرناک‌تر از نوع قبلی می‌باشد زیرا می‌تواند سریعاً موجب وخیم شدن شرایط اکسیژن‌رسانی سلول‌های مغزی و در نتیجه مرگ این سلول‌های شود. پاره‌ شدن عروق معمولاً به دلیل بالا بودن فشار خون ایجاد می‌شود و علل دیگری نیز همچون کاهش خاصیت الاستیکی عروق خونی به دلیل آترواسکلروز نیز می‌توانند منجر به کاهش خاصیت ارتجاعی عروق و در نتیجه پاره شدن آن‌ها شوند.

سکته‌ مغزی ایسکمیک موقّت

این نوع از سکته‌ مغزی در اثر مسدود شدن موقّت یکی از عروق خونرسان مغزی ایجاد می‌شود و عوارض آن کم‌تر از موارد دیگر است. قطع شدن فرایند اکسیژن‌رسانی به سلول‌های مغزی به صورت گذرا منجر به شروع التهاب در این سلول‌ها می‌شود و می‌تواند علائمی مختلفی را ایجاد نماید. البتّه لازم به ذکر است که این علائم گذرا هستند ولی نباید نادیده گرفته شوند و یک سکته مغزی ایسکمیک موقّت می‌تواند آغاز کننده‌ی یک سکته‌ی شدید و کشنده باشد.

انواع سکته مغزی

انواع سکته مغزی

چه عواملی باعث ابتلا به سکته مغزی می‌شود؟

سکته‌ مغزی می‌تواند در اثر فشار خون بالا و یا وجود مشکلات قلبی همچون آترواسکلروز ایجاد شود بنابراین با کنترل شرایط این عوامل می‌توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. همچنین، آریتمی‌های قلبی نیز یکی از علل شایع تشکیل شدن لخته می‌باشند و باید از روش‌های درمانی مناسب کنترل شوند زیرا لخته‌های ایجاد شده به این وسیله می‌توانند به وسیله‌ی جریان خون به عروق خونی مغز انتقال یابند و منجر به بروز سکته شوند.

چگونه می‌توان از سکته مغزی پیشگیری کرد؟

سبک زندگی ناسالم مهم‌ترین علل ابتلا به این بیماری می‌باشد و به همین دلیل، می‌توان با انتخاب سبک زندگی سالم از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد. مصرف سیگار و دخانیات، مصرف مشروبات الکلی، کم تحرکی، اضافه وزن، مواجهه‌ی طولانی مدّت با آلودگی هوا و مصرف بیش از حد نمک از جمله شایع‌ترین علل ابتلا به این بیماری می‌باشند و می‌توان با رعایت این موارد از ابتلا به سکته مغزی جلوگیری کرد.

مراقبت‌های بعد از سکته مغزی

پس از وقوع این عارضه باید شرایط مختلفی رعایت شوند تا احتمال رخداد دوباره‌ی این حادثه کاهش یابد. از جمله مهم‌ترین مراقبت‌های پس از سکته مغزی می‌توان به مواردی همچون: دوری از استرس و فشار زیاد، انجام اقدامات لازم برای کاهش سطح کلسترول و چربی خون، مدیریّت بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت و بیماری‌های قلبی، ترک سیگار و پرهیز از مصرف غذاهای چرب و یا گوشت‌های فراوری شده اشاره کرد.

پیشگیری از سکته مغزی

پیشگیری از سکته مغزی

چرا باید مرکز تصویربرداری پزشکی جام‌جم را برای انجام عکسبرداری‌های پزشکی و تشخیص سکته مغزی انتخاب کنیم؟

مرکز تصویربرداری جام‌جم با در اختیار داشتن پیشرفته‌ترین دستگاه‌های تصویربرداری دقیق‌ترین جواب‌های ممکن را در رابطه با سکته‌ مغزی به پزشک بیمار ارائه می‌نماید و تصاویری واضح و شفاف را برای انجام هرچه بهتر فرآیند تشخیص مهیّا می‌کند. این مرکز تصویربرداری به صورت شبانه‌روزی و در تمامی روز‌های هفته آماده‌ی ارائه‌ی خدمات به بیماران می‌باشد و طرف قرارداد با تمامی بیمه‌ها به ویژه بیمه‌ها‌ی تامین اجتماعی، بیمه ایرانیان (خدمات درمانی)، و بیمه‌های تکمیلی همچون: بیمه‌ی ایران، بیمه‌ی آتیه‌سازان و بیمه‌ی ملّت می‌باشد.

سرعت عمل بالای تکنسین‌ها و متخصصین این کلینیک در انجام فرآیند عکسبرداری و بالا بودن کیفیّت و وضوح عکس‌های تهیه شده در کنار ویژگی‌های دیگری همچون وارد شدن کم‌ترین استرس به بیماران در حین فرایند عکسبرداری موجب شده است تا این مرکز عکسبرداری به بهترین انتخاب برای بیماران و پزشکان تبدیل شود و پزشکان و بیماران تنها مرکز تصویربرداری جام‌جم را برای دریافت خدمات خود انتخاب نمایند. خدماتی همچون: ام آر آنژیوگرافی، ام آر ونوگرافی، ام آر پستان، ام آر آرتروگرافی، ام آر اسپکتروسکوپی و ام آر آی تمامی مجاری صفراوی تنها جزئی از خدمات این کلینیک محسوب می‌شوند و دستگاه CT Scan پیشرفته‌ی این مرکز دقیق‌ترین دستگاه موجود در دنیا می‌باشد و شما می‌توانید با استفاده از خدمات این مرکز تصویربرداری دقیق‌ترین جواب‌های ممکن در زمینه‌ی تشخیص سکته مغزی و سایر بیماری‌ها را بدست آورید.