سونوگرافی غربالگری جنین سه ماهه دوم (آنومالی اسکن) در مرکز تصویر برداری غرب تهران

در دوران بارداری پزشک برای اینکه از سلامتی بارداری و جنین مطمئن شود برای مادر باردار چند سونوگرافی می نویسد که یکی از آنها سونوگرافی غربالگری جنین سه ماهه دوم است که نام دیگر آن آنومالی اسکن است. این سونوگرافی برای یک مادر باردار بسیار مهم است چون قرار است در این سونوگرافی به صورت صد در صد مشخص شود که جنین که نزدیک به 18 هفته در وجود خود پرورش داده است دختر است و یا پسر.

در مرکز تصویربرداری جام جم غرب تهران سونوگرافی با مجهزترین دستگاه ها انجام می شود و یک تصویر با کیفیت بسیار بالا و زیبا برای آلبوم فرزندتان در اختیار شما قرار می دهد. همچنین تمامی مشخصات درونی و مهم که باید در سونوگرافی غربالگری جنین سه ماهه دوم مشخص شود را به صورت دقیق در اختیار پزشک می گذارد. همراه ما باشید تا بیشتر با این سونوگرافی در تصویر برداری جام جم غرب تهران آشنا شوید.

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی جنرال الکتریک آمریکایی

سونوگرافی جنرال الکتریک آمریکایی یکی از دستگاه های پیشرفته و به روز در زمینه تصویربرداری پزشکی است. روند کار این دستگاه به دلیل کنسول کاربر محوری که دارد و اتوماسیون راحت به همراه کارایی های فراوانی که دارد تصویربرداری های که با سونوگرافی معمولی در زمان طولانی انجام می شود را تا حد امکان کوتان می کند. از امکانات دستگاه های سونوگرافی جنرال الکتریک آمریکایی می توان به سونوگرافی حاملگی، سونوگرافی داپلر، سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول و دوم، ترانس واژینال و ترانس رکتال و انواع سونوگرافی های تخصصی، سونوگرافی سلامت جنین، اکوکاردیوگرافی قلب جنین
و سونوگرافی پیشرفته دو بعدی و چهار بعدی اشاره کرد که از پیشرفته ترین دستگاه های روز دنیا است و باعث می شود که دقیق ترین جواب ممکن را به پزشک بیمار ارائه بدهد. در ادامه توضیحی در مورد این سونوگرافی ها به اختصار داده ایم:

سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی در بارداری بنا به شرایط بارداری و تشخیص پزشک برای مادران باردار انجام می شود. به طور معمول در طول بارداری چهار بار سونوگرافی حاملگی انجام می شود. ترتیب انجام این سونوگرافی ها به این صورت است که اولین سونوگرافی در هفته 7 یا 8، سونوگرافی دومین در هفته 11 تا 13 بارداری، سونوگرافی سوم در هفته 16 تا 18 بارداری و سونوگرافی چهارم در هفته 16 تا 28 بارداری و یک سونو گرافی در هفته های آخر بارداری برای مشخص شدن زمان دقیق زایمان انجام می شود. به طور پیش فرض تمامی این سونوگرافی ها به صورت دو بعدی انجام می شود و ممکن است با توجه به شرایط بارداری و تعداد بارداری، کم یا زیاد شود.

مرکز سونوگرافی غربالگری در تهران

مرکز سونوگرافی غربالگری در تهران

سونوگرافی داپلر

این سونوگرافی معمولا برای تصویربرداری خون جاری در عروق و قلب صورت می گیرد که در قسمت هایی مانند وضعیت جریان خون در تمامی رگ ها به خصوص رگ های اصلی مانند پاها، بازو ها و گردن را به صورت دقیق مشخص می کند و می تواند اطلاعات دقیقی در اختیار پزشک قرار دهد. سونوگرافی داپلر اگر برای مادران باردار انجام شود می تواند تمامی اطلاعات ذکر شده را در جنینی مشخص کند. سونوگرافی داپلر دارای انواع مختلفی مانند داپلر موج پیوسته، داپلر داپلکس، رنگی، پاور است.

سونو گرافی غربالگری سه ماهه اول و دوم

در سونوگرافی غربالگری اول به همراه سونو گرافی باید یک آزمایش خون نیز بدهید که برای آزمایش پزشک اطلاعاتی در مورد سلامتی جنین بدست می آورد این اطلاعات شامل بیماری های مادرزادی مانند سندروم دان می باشد به بیان دیگر این سونو گرافی به پزشک کمک می کند که بارداری بیمار را در یکی از دسته های بارداری بی خطر، کم خطر و پر خطر قرار می دهد. سونوگرافی غربالگری دوم در دوران بارداری برای مشخص کردن وضعیت سلامتی جنین انجام می شود که در ادامه به صورت کلی در این مورد صحبت خواهیم کرد.

سونوگرافی ترانس واژینال و رکتال

این سونوگرافی با توجه به این که از نوع سونوگرافی داخلی است اما هیچ عارضه ای ندارد اما طبیعتا به نسبت دیگر سونوگرافی ها به دلیل اینکه یک سونو داخلی است احساس درد به وجود می آورد. در این تصویربرداری از طریق امواج صوتی که با فرکانس های بالا انجام می شود و از اندام های داخلی مورد نظر تصویر برداری انجام می شود. این سونو معمولا به عنوان سونو لگنی شناخته شده و بیشتر برای بررسی اندام های تناسلی زنان مانند رحم، تخمدان، لوله های فالوپی، واژن و دهانه رحم است. سونوگرافی ترانس واژینال و رکتال معمولا بری موارد مانند خونریزی های غیر طبیعی واژینال، بارداری های خارج از رحم، ناباوری، فیبروم های رحمی انجام می شود و همچنین ممکن است برای خانم های بارداری برای موارد مانند کنترل و بررسی دقیق ضربان جنین، کنترل و بررسی دهانه رحم برای مواردی مانند زایمان زودرس و سقط جنین، ناهنجاریهای جفت، دلیل خونریزی های غیر طبیعی در بارداری، تایید بارداری زودرس و مشخص کردن تهدیدهای سقط جنین است.

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی اکوکاردیوگرافی قلب جنین

این سونوگرافی برای اسکن قلب جنین است تا پزشک بتواند بررسی های دقیق تری از وضعیت قلب جنین داشته باشد. این سونوگرافی معمولا در هفته های 16 تا 18 بارداری انجام می شود . دقت داشته باشید به دلیل حساس بودن این سونو گرافی بهتر است یک مرکز معتبر را انتخاب کنید در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم سعی کرده ایم با بکارگیری نیروهای دور دیده و مجرب سلامت مادر و جنین را در تمامی سونو های بارداری تامین کنیم. سونوگرافی اکوکاردیوگرافی قلب جنین معمولا نیم ساعت طول می کشد.

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

این سونوگرافی علاوه بر اطلاعاتی که سونوگرافی های معمولی می دهند حرکات جنین را مانند حرکات دهان که شامل بیرون آوردن زبان باز و بسته کردن دهان ، حرکت های دست و پا و سر به وضوح نشان می دهد. در سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی تمامی تصاویر به نسبت سونوگرافی های دو بعدی وضوح بالاتری دارد و می توان از تمامی زوایا اندام های جنین را مشاهده کرد و به پزشک اجازه داد که بهتر وضعیت جنین را بررسی کند. البته باید بدانید این سونو گرافی ها به دلیل قدرت بالایی که دارند در طول باردای تنها یک بار و آن هم در هفته های 26 تا 31 بارداری توصیه می شود. تفاوت سونو گرافی سه بعدی و چهار بعدی در فیلمی است که در سونوگرافی چهارم در اختیار فرد قرار می گیرد.

سونوگرافی سه بعدی چهاربعدی

سونوگرافی سه بعدی چهاربعدی

سونو گرافی غربالگری جنین سه ماهه دوم

سونو گرافی غربالگری جنین سه ماهه دوم برای بررسی های دقیق در مورد نقص های مادر زادی در جنین انجام می شود. در این سونوگرافی قسمت های مانند ستون فقرات، قلب، صورت، شکم و بیشتر قسمت های داخلی بررسی می شود. معمولا سونو گرافی غربالگری جنین سه ماهه دوم را هر پزشکی تجویز نمی کند مگر اینکه:

 • در غربالگری سه ماهه اول خطری احساس شود.
 • در صورتی که غربالگری اول انجام نشده باشد.
 • یا پزشک بخواهد در مورد روند بارداری بیمار تمامی اطلاعات لازم را برای تشخیص بهتر داشته باشد.

اگر در این سونوگرافی مشکلی باشد پزشک آزمایش تشخیصی آمنیوسنتز را انجام می دهد. بهتر است بدانید با توجه به سن و شرایط بیمار ممکن است آزمایش خون برای او تجویز شود که در این آزمایش مواردی مانند شامل آلفا فیتو پروتئین، هورمون گنادوتروپین جفتی انسان، استریول و هورمون اینهیبین بررسی می شود.

معمولا سونو گرافی غربالگری جنین سه ماهه دوم در هفته 16 تا 18 بارداری انجام می شود و تا این زمان موارد باردار دو سونوگرافی انجام داده است و در بیشتر مواقع دیده شده است که متخصصین جنسیت جنین را به صورت احتمالی به مادر می گویند. اما در این سونوگرافی معمولی جنسیت را با احتمال 99 درصد به فرد درست تشخیص داده می شود .

بهترین مرکز غربالگری در غرب تهران

بهترین مرکز غربالگری در غرب تهران

سونو گرافی های غربالگری در مرکز تصویربرداری پزشکی غرب تهران

سونوگرافی های غربالگری معمولا برای تشخیص ناهنجاری های بدن نوزاد و تشخیص مشکلات ژنتیکی انجام می شود و معمولا به نسبت سونو گرافی های دیگر کمی گران تر است. بیشتر سونو گرافی ها تحت پوشش تمامی بیمه ها نیستند اما در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم غرب تهران سعی کرده ایم برای رفاه حال عزیزان تمامی بیمه ها به ویژه تامین اجتماعی، بیمه ایرانیان (خدمات درمانی) و غیره یا بیمه های تکمیلی مثل بیمه ایران، بیمه آتیه سازان، ملت را تحت پوشش قرار دهیم.

سونوگرافی های غربالگری در مرکز جام جم غرب تهران این است که با پیشرفته ترین و دقیق ترین دستگاه های موجود دنیا انجام می شود و دارای مزیت های زیادی است که در زیر به یک تعدادی از آنها اشاره کرده ایم:

 • تهیه تصاویر با کیفیت بسیار بالا و دقیق برای تشخیص بهتر پزشکان
 • کمترین میزان ممکن اشعه، تصاویر با کیفیت و با وضوح بالا
 • سرعت بالا و با کیفیت منحصر به فرد
 • پردازش تصویر و بازسازی تصاویر
 • انجام سونو گرافی در کمترین زمان و حداقل استرس بیمار
 • تصاویر با دقت بسیار بالا
 • تصاویر با امکان بزرگنمایی به روش دیجیتال
 • درست ترین جواب ممکن
 • دقیق ترین جواب ممکن
 • تصاویر واضح و شفاف
غربالگری

غربالگری

همچنین این مرکز، دیگر خدمات تصویربرداری پزشکی را با جدیدترین و به روز ترین تکنولوژی های حال حاضر در عرصه پزشکی انجام می دهد. یکی از مهم ترین خدمات این مرکز انجام خدمات تشخیصی از طریق پزشکی هسته ای است که نبود تمامی این موارد با عالی ترین دستگاه ها در جنوب غرب استان تهران احساس می شد به همین دلیل مرکز تصویر برداری جام جم در غرب تهران مجهز به تمامی خدمات بوده که همه روزه و به صورت شبانه روزی حتی در جمعه و ایام تعطیل رسمی آماده و در خدمت شهروندان تهرانی خصوصا غرب تهران می باشد.