سونوگرافی ترانس رکتال در مرکز تصویربرداری پزشکی غرب تهران (جام جم)

سونوگرافی ترانس رکتال از دسته سونوگرافی هایی است که معمولا برای آقایان تجویز می شود. این سونوگرافی در مواقعی استفاده می شود که فرد دچار مشکلاتی در ناحیه پروستات باشد و به طور مکرر نیاز به تخلیه مثانه داشته باشد. اگر تمایل دارید تا بیشتر در مورد سونوگرافی ترانس رکتال بدانید, تا انتها همراه مرکز تصویر برداری پزشکی غرب تهران باشید.

سونوگرافی ترانس رکتال چیست؟

یکی از ابزارهای دقیق برای شناسایی سرطان پروستات, سونوگرافی ترانس رکتال می باشد. غده پرستات یکی از اندام های داخلی مردان است که در قسمت خروجی مثانه و پایین شکم قرار دارد. غده پروستات شامل یک رشد دو مرحله ای می باشد که بزرگ شدن آن هم در دوران بلوغ و هم بعد از ۳۵ سالگی اتفاق می افتد. اما اگر این غده بیش اندازه معمول رشد کند باید علت آن را جویا شد.

اگر بزرگی غده پروستات بموقع تشخیص داده شود می توان از پیشرفت و عوارض بعد از آن جلوگیری کرد و درمان بموقع را آغاز کرد. بهترین ابزار برای تشخیص زود هنگام این بیماری استفاده از سونوگرافی ترانس رکتال است. در طی این سونوگرافی پروب از راه مقعد وارد بدن می شود و امواج اولتراسونیک به پروستات و بافت های اطراف آن تابانیده می شود و اندازه, وضعیت دقیق و تصویری واضح از پروستات را نشان می دهد.

سونوگرافی ترانس رکتال چیست

سونوگرافی ترانس رکتال چیست

چه زمانی باید از سونوگرافی ترانس رکتال استفاده شود؟

1. بروز هرگونه علائم مشکوک در آزمایشات DRE
2. وجود توده های خوش خیم در داخل پروستات
3. نرخ PSA بالا در آزمایشات
4. ناباروری در مردان

روش انجام سونوگرافی ترانس رکتال

سونوگرافی ترانس رکتال یک عمل سرپایی است که حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه ممکن است به طول بیانجامد. معمولا پزشک از بیمار می خواهد تقریبا یک هفته قبل از انحام سونوگرافی ترانس رکتال مصرف قرص آسپرین و داروهایی که سبب رقیق شدن خون می شود را کنار بگذارد, زیرا اگر خون رقیق باشد آزمایش با مشکل مواجه خواهد شد.

زمانی که برای انجام این سونوگرافی به مرکز فوق تخصصی تصویربرداری جام جم در غرب تهران مراجعه می کنید, ابتدا لباس مخصوص به شما داده می شود و از شما خواسته می شود که بر روی تخت به پهلو دراز بکشید و زانوهایتان را به داخل شکم جمع کنید پس از آن پزشک یا سونوگرافر پروب را که به ژل روان کننده آغشته است وارد مقعد می کند. هنگام وارد شدن پروب به داخل مقعد ممکن است کمی احساس ناراحتی در ناحیه روده داشته باشید.

روش انجام سونوگرافی ترانس رکتال

روش انجام سونوگرافی ترانس رکتال

عوارض سونوگرافی ترانس رکتال

انجام سونوگرافی ترانس رکتال ممکن است کمی عوارض داشته باشد ولی این عوارض گذرا هستند. بیشتر عوارض زمانی نمایان می شوند که بیمار نیاز به انجام بیوپسی دارد.

انجام بیوپسی با استفاده از سونوگرافی ترانس رکتال

پزشک یک سوزن را در کنار پروب سونوگرافی قرار می دهد و سوزن را از طریق دیواره رکتوم به داخل پروستات فشار می دهد. برای انجام این کار پزشک از یک سوزن نازک و توداخلی برای جمع کردن نمونه های بافت از قسمت های مختلف پروستات استفاده می کند. به این نوع بیوپسی, بیوپسی هسته ای یا سوزنی مرکزی می گویند.

نمونه ها از نواحی مختلف پروستات, خصوصا منطقی که در سونوگرافی غیر طبیعی بنظر برسند, گرفته می شود. معمولا پزشک ۱۰ تا ۱۲ نمونه از بافت را جمع آوری می کند. قبل از انجام بیوپسی مرکزی پروستات, پزشک داروی بی حس کننده ای را به داخل پروستات تزریق کند چرا که ممکن است بیوپسی باعث ناراحتی بیمار شود. همینطور قبل و بعد از عمل پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند تا از بروز عفونت جلوگیری کند.

بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات

عوارض بیوپسی پروستات با استفاده از سونوگرافی ترانس رکتال

 •  وجود حساسیت ودرد
 • ادرار همراه با درد
 • عفونت
 • تکرار ادرار, ضعیف و کند بودن ادرار
 • خونریزی از رکتوم که چند روز طول می کشد.
 • وجود خون در ادرار و منی

این عوارض بعد از بیوپسی طبیعی می باشند.

بعداز عمل پزشک, بیوپسی را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد و بعد از آماده شدن نتیجه, بیمار را در جریان می گذارد. اگر برای عمل بیوپسی و یا هر نوع تصویربرداری دیگری به مرکز تخصصی تصویربرداری جام جم مراجعه کنید, هیچ نگرانی و استرسی نخواهید داشت.

چرا که این مرکز پیشرفته ترین دستگاه های روز دنیا را در اختیار بهترین و حاذق ترین پزشکان که در مرکز جام جم در حال خدمت رسانی به بیماران هستند, قرار داده است تا بیمار فقط با یک بار مراجعه به این مرکز از سلامتی و یا نوع بیماری خود مطمئن شود و در مدت زمان کوتاه دقیق ترین نتیجه را با بالاترین کیفیت از پزشکان این مرکز دریافت کنند.

همچنین مراجعه کنندگان می توانند از هر نوع بیمه ای که در اختیار دارند برای کاهش هزینه های درمانی خود در این مرکز استفاده کنند. مرکز تصویر برداری جام جم با تمامی بیمه ها از جمله بیمه سلامت, بیمه ایرانیان, بیمه ملت, بیمه آتیه سازان, بیمه تامین اجتماعی و سایر بیمه ها قرارداد رسمی دارد.

عوارض بیوپسی پروستات

عوارض بیوپسی پروستات

اگر برای عمل سونوگرافی و بیوپسی رکتال پروستات مرکز تصویربرداری جام جم واقع در غرب تهران را انتخاب کردید, خیالتان راحت باشد. یک پزشک و یا پرستار جزییات آزمایش را برایتان شرح می دهند و شما را از عوارض و اثرات آن مطلع می سازند و به تمام سوالات شما پاسخ می دهند. این عمل را پزشکی انجام می دهد که تجربه بالایی در این زمینه دارد تا در زمان کوتاه و با کمترین درد و ناراحتی انجام شود.

در مرکز تصویر برداری جام جم پزشک اجازه می دهد تا بیمار یک نفر همراه با خود داشته باشد تا در طول زمان عمل و تصویربرداری بیمار استرس کمتری داشته باشد. مرکز تخصصی تصویربرداری جام جم که مجهز به تمام دستگاه های فوق پیشرفته با تکنولوژی روز دنیا است, در خدمت رسانی به بیماران و کمک به جامعه پزشکی برای تشخیص بهتر, حرف اول را می زند.

معرفی انواع دستگاه های تصویربرداری در مرکز تصویربرداری جام جم

 • ماموگرافی دیجیتال هالوژیک بهترین برند ماموگرافی در دنیا می باشد. در ماموگرافی معمولی عکس بیمار روی فیلم رادیولوژی ثبت شده و مشابه عکس در طی پروسه ظهور و ثبوت چاپ می گردد. اما در ماموگرافی دیجیتال مشابه عکسبرداری دیجیتال تصویر بیمار به روی کامپیوتر ثبت می شود و با امکان بزرگنمایی به روش دیجیتال چاپ می‌گردد. این دستگاه با میزان دقت بالا درست ترین جواب ممکن را به پزشک می‌دهد.
 • سونوگرافی جنرال الکتریک آمریکایی: شامل سونوگرافی حاملگی، سونوگرافی داپلر، سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول و دوم، ترانس واژنیال و ترانس رکتال و انواع سونوگرافی های تخصصی، سونوگرافی سلامت جنین، اکوکاردیوگرافی قلب جنین، آنومالی، NT و سونوگرافی پیشرفته دو بعدی و چهاربعدی با پیشرفته ترین دستگاه ها، دقیق ترین جواب ممکن را به پزشک بیمار ارائه می دهد.
 • دستگاه سنجش تراکم استخوان هولوژیک: بهترین دستگاه در حال حاضر دنیا و تنها برندیست که مورد تایید تمام پزشکان برای تعیین تراکم استخوان است. این دستگاه علاوه بر تعیین تراکم استخوان با دقت بسیار، تنها دستگاه سنجش تراکم که قادر به تعیین ریسک بیماری های قلبی و چاقی می باشد. دستگاه سنجش تراکم استخوان هولوژیک برای ایجاد یک تصویر واضح و شفاف، و همچنین کمک به پزشکان از پیشرفته ترین دستگاه های ممکن می باشد.
 • پانورکس و سفالومتری دیجیتال: پیشرفته ترین دستگاه برای گرفتن عکس دندان و فک از رخ و نیم رخ است و اطلاعات با ارزش از قوس های فک بالا و پایین، مفصل و همچنین اطلاعاتی از سینوس های فک فوقانی و مفاصل بین فک ها و جمجمه و همچنین ساختمان‌های در برگیرنده آنها را فراهم می‌سازد.
 • دستگاه رادیولوژی پرکین المر و واریان ساخت آمریکا: شامل تمامی عکس های رنگی رادیولوژی از جمله هستیروسالپنگو گرافی، مری ، معده ، روده کوچک و بزرگ، گوارش، رحم و سیستم ادراری می باشد.
 • ایمپلنت گوش
 •  سی تی برونکوسکوپی بازسازی داخل مجاری هوایی و به شکل سه بعدی
 •  کولونوسکوپی
 • دانستیو متری استخوان
 •  انواع سی تی آنژیو گرافی های سر و گردن
 •  سی تی آنژیو گرافی های عروق شکم و لگن و اندام های تحتانی اشاره کرد.

مرکز پزشکی هسته ای با دستگاه دو آل هد ایداک (Adac Dual Head) ساخت آمریکا شامل:

 1. اسکن قلب به روش اسپکت (Spect)
 2. اسکن عروق، پاراتیروئید و تیروئید
 3. اسکن کلیه ها DTPA و DMSA
 4. اسکن مجاری اشکی
 5. اسکن استخوان ستون فقرات و کل بدن (whole body) و اسکن کبد و طحال می باشد

مرکز تصویربرداری جام جم خدمات خود را همه روزه حتی در ایام تعطیل بصورت شبانه روزی به همه ی شهروندان عزیز ارائه می دهد.