ام آرآی چیست؟

 ام آر آی دستگاهی است مانند سی تی اسکن که از آن برای تصویر برداری از اعضای داخلی بدن استفاده می شود. در دستگاه ام آر آی از موج های رادیویی و میدان مغناطیسی استفاده می گردد. این دستگاه بیشتر جزئیات بافت های نرم را نشان می دهد. از این نوع دستگاه در بیماری هایی مانند آسیب های مغز و نخاعی، مشکلات قلبی، انواع تومورها، آسیب های رحمی در زنان، بیماری های کبدی، آسیب های زانو و مفاصل، سرطان سینه استفاده می شود.

سی تی اسکن چیست؟

دستگاه سی تی اسکن دستگاهی است که می توان توسط آن تصویر برداری پزشکی را انجام داد. در این دستگاه سیستم های دیجیتالی و کامپیوتری وجود دارد که به همراه اشعه ایکس تصاویری را با جزئیات از تمام بدن انسان می گیرد. با انجام سی تی اسکن می توان تصاویر دقیق و با جزئیاتی را از بافت های سخت بدن مانند استخوان ها تهیه نمود. مواردی که در آن ها از سی تی اسکن استفاده می نمایند عبارتند از در صورت وجود دردهایی با منبع نا معلوم، سکته های مغزی، شکستگی استخوان ها، برخورد ضربه هایی به سر، تشخیص دردهای شکمی، وجود انواع تومورها، سرطان، انواع خونریزی های داخلی.

تفاوت سی تی اسکن با ام آر آی

به طور کلی هر دو این موارد برای تصویر برداری از اعضای داخل بدن انسان استفاده می گردد اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند که کاربردشان از هم متمایز می شود. همانطور که در بالا اشاره شد پرتو ها و منابع مورد استفاده در این دو دستگاه متفاوت می باشند. دستگاه سی تی اسکن با استفاده از اشعه ایکس کار می کند اما ام آر آی با موج های رادیویی تصویر برداری را انجام می دهد. سی تی اسکن حدود پنج دقیقه طول می کشد و این در حالی است که ام آر آی تقریبا 15 دقیقه انجام می گردد. سی تی اسکن یک ساختار کلی و اسکلتی از بدن را نشان می دهد اما دستگاه ام آر آی اطلاعات جزئی تری را از بدن نشان می دهد و تمام بافت های نرم بدن را به طور جداگانه شناسایی می کند.

سی تی اسکن زودتر انجام می گردد و همین باعث شده تا در مواقع اورژانسی از آن استفاده نمایند. همچنین هزینه ام آر آی بیشتر از سی تی اسکن می باشد. این ویژگی ها باعث می شود تا از سی تی اسکن بیشتر از ام آر آی استفاده گردد. جالب است بدانید که دستگاه ام آر آی صدای بیشتری را نیز دارد.

تفاوت سی تی اسکن با ام آر آی

همانطور که می دانید اشعه ایکس می تواند اثرات مخربی را بر روی بدن داشته باشد بنابراین می توان به طور کلی گفت خطر استفاده از دستگاه ام آر آی کمتر از سی تی اسکن می باشد.

این موضوع که کدام یک از این دستگاه بهتر عمل می کند و بهتر است از کدام یک استفاده کرد باید گفت این مورد را باید پزشک تشخیص دهد. نوع بیماری و عارضه ای که در بدن فرد وجود دارد مشخص می نماید که از کدام دستگاه استفاده گردد.

مرکز تصویر برداری پزشکی جام جم شهریار

ام آر آی و سی تی اسکن در واقع تصویر برداری پزشکی می باشد که یکی از موارد مهمی است که در علم پزشکی از آن برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می گردد. مرکز تصویر برداری پزشکی جام جم واقع در شهرستان شهریار یکی از بهترین مراکز برای گرفتن انواع تصویربرداری های پزشکی می باشد. این مرکز با دارا بودن پیشرفته ترین دستگاه های دنیا توانسته سابقه و اعتماد بیماران و پزشکان را جلب نماید. حتما می دانید که کیفیت و دقت تصاویر پزشکی می تواند تاثیر بسیار زیادی را بر روی تشخیص پزشک داشته باشد. تلاش ما این است تا با پیشرفته ترین دستگاه ها دقیق ترین و با کیفیت ترین تصاویر را در اختیار پزشکان قرار دهیم تا تشخیص آن ها را بهتر نماییم. همچنین تصاویر گرفته شده در این مرکز را می توان با استفاده از دستگاه های دیجیتال بزرگ تر نمود. دستگاه های سی تی اسکن با دارا بودن کمترین میزان اشعه ایکس آسیب های بسیار کمی را به بدن وارد می نمایند.

یکی از دغدغه های بیماران قرارداد بیمه ها می باشد. شما می توانید با بیمه تامین اجتماعی، خدمات درمانی و سایر بیمه ها از خدمات این مرکز برخوردار شوید.

ام آر آی ان ژیوگراف ، ام آر آی  ونوگرا ف ، ام آر آی پستان، ام آر آی  آرتوگراف ، ام آر آی اسپیک توسکون ، ام آر ای تمام بدن و مجاری صفراوی از جمله خدماتی است که شما می توانید از آن ها در این مرکز تصویر برداری پزشکی برخوردار شوید. این مرکز در منطقه ای قرار دارد که می توان به راحتی به آن دسترسی پیدا نمود و در کمترین زمان ممکن دقیق ترین و با کیفیت ترین تصاویر را دریافت کرد.

یکی دیگر از مزایای این مرکز تصویر برداری پزشکی شبانه روزی بودن آن می باشد. بیماران می توانند در هر ساعت از روز به این محل مراجعه نموده و تصاویر پزشکی خود را با دقیق ترین پاسخ ها دریافت نمایند. جالب است که بدانید این مرکز حتی در روزهای تعطیل نیز آماده ارائه خدمات به بیماران عزیز می باشد.