تفاوت رادیولوژی و سی تی اسکن

رادیولوژی به انواع روش های تصویربرداری از داخل بدن با استفاده از اشعه ایکس، میدان مغناطیسی و یا امواج صوتی گفته می شود. هنگام مراجعه برای انجام رادیولوژی از بخش های مختلف بدن ابتدا باید مشخص شود که از کدام روش عکس برداری باید استفاده شود. استفاده از روش های تصویربرداری با استفاده از سی تی اسکن، ام آر آی، رادیو گرافی و سونوگرافی از انواع مختلف رادیولوژی می باشند که هر کدام در جای خود کارایی دارند و این پزشک است که مشخص می کند بیمار نیاز به کدام روش عکس برداری دارد.با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق تر تفاوت رادیولوژی و سی تی اسکن بپردازیم.

پیشنهاد مطالعه : تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی

بهترین مرکز سی تی اسکن در تهران

 

در این بین بیشترین نوع استفاده از رادیولوژی، رادیوگرافی است که برای تشخیص شکستگی ها استفاده می شود و بیشتر افراد نام رادیولوژی را تنها برای رادیوگرافی استفاده می کنند در حالی که همانطور که گفته شد رادیولوژی شامل مجموعه ای از روش های تصویربرداری است که رادیوگرافی نیز بخشی از آن است. اما در این بخش به جای استفاده از واژه رادیوگرافی از واژه رادیولوژی استفاده می شود تا تفاوت آن با سی تی اسکن بیان شود.

در رادیولوژی برای تصویربرداری، از اشعه ایکس به مقدار بسیار کم و برای نشان دادن مشکلات داخلی و شکستگی ها استفاده می شود و زمان عکس برداری آن بسیار کوتاه است. از این روش بیشتر برای مشخص کردن شکستگی استخوان، پوسیدگی دندان و پوکی استخوان استفاده می شود.

برای انجام سی تی اسکن نیز از اشعه ایکس با دوز پایین استفاده می شود ولی تفاوت آن با رادیولوژی در میزان دقت و کیفیت عکس ها و همچنین قابلیت مشاهده آن ها در کامپیوتر است همچنین دارای مدت زمانی بیشتر و حدود 20 تا 30 دقیقه است. از این روش بیشتر برای تشخیص بیماری های سینه و ریه و حتی سرطان استفاده می شود.

مزایای رادیولوژی

از مزایای رادیولوژی می توان به دسترسی و نمایش قسمت داخلی بدن در کوتاه ترین زمان و کمترین هزینه اشاره کرد. هنگام استفاده از این روش می توان به ارزیابی صدمات وارده بر استخوان به طور دقیق دست یافت بنابراین می تواند گزینه ای مناسب برای معاینه اولیه باشد. مقدار اشعه ای که در این روش استفاده می شود در صورتی که هر روز و به طور مداوم نباشد برای بدن خطر چندانی ندارد و می توان گفت مزایای تشخیصی آن بیشتر از معایبش است.

پیشنهاد مطالعه: انواع رادیولوژی و کاربرد آن ها

بهترین مرکز رادیولوژی در تهران

مزایای سی تی اسکن

درباره مزایای سی تی اسکن باید گفت استفاده از این روش به دلیل دقت بیشتری که دارد می تواند برای تشخیص بسیاری از بیماری ها مفید باشد. بر خلاف رادیولوژی، با استفاده از سی تی اسکن می توان از داخل استخوان ها، رگ های خونی و بافت های نرم عکس برداری کرد. استفاده از این نوع تصویربرداری می تواند برای تشخیص انواع سرطان ها و تومورها بسیار موثر باشد. همچنین برای تصویربرداری از افرادی که داخل بدنشان وسیله فلزی وجود دارد می تواند انجام شود.

هزینه عکس برداری به روش سی تی اسکن کمی بیشتر از رادیولوژی است ولی با توجه به دقت و کیفیت بالای عکس ها و تشخیص سریع بیماری ها می توان گفت که صرف هزینه برای انجام این نوع تصویربرداری از بدن ارزش دارد.

انجام رادیولوژی در مرکز تصویربرداری جام جم شهریار

مرکز تصویربرداری جام جم در شهرستان شهریار و در غرب استان تهران واقع شده و یکی از مراکزی است که دارای پیشرفته ترین و مجهزترین تجهیزات تصویربرداری و دستگاه های رادیولوژی است و به عنوان یکی از مراکز تخصصی و مهم پزشکی هسته ای در تهران محسوب می شود. این مرکز با به کارگیری به روزترین تکنولوژی های دنیا در زمینه تصویربرداری پزشکی، تشخیص بیماری ها را در کوتاه ترین زمان و با دقیق ترین دستگاه ها انجام می دهد.

بهترین مرکز تصویر برداری غرب تهرانبهترین مرکز تصویر برداری غرب تهران

بهترین مرکز تصویر برداری غرب تهران

به روزترین تکنولوژی های دنیا در زمینه تصویربرداری پزشکی

دستگاه سنجش تراکم استخوان هولوژیک از دستگاه های مهم و پرکاربرد در این مرکز است که مورد تایید تمام پزشکان کشور می باشد. این دستگاه علاوه بر تعیین تراکم استخوان با دقت بسیار، تنها دستگاهی است که قادر به تعیین ریسک بیماری های قلبی و چاقی با استفاده از عکس برداری و ارائه تصاویری شفاف و کمک به پزشکان برای تشخیص درست است.

دستگاه پانورکس و سفالومتری دیجیتال از دیگر دستگاه های پیشرفته برای گرفتن عکس از دندان و فک به صورت نیم رخ و تمام رخ است که در این مرکز از آن استفاده می شود. این دستگاه با ارائه عکس های مختلف از قوس های فک بالا و پایین و ساختمان های دربرگیرنده آن ها، اطلاعات کاملی را در اختیار پزشکان قرار می دهد.
دستگاه رادیولوژی پرکین المر و واریان که ساخت کشور آمریکا است و در این مرکز استفاده می شود قادر به گرفتن عکس های رنگی از مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، گوارش، رحم و سیستم ادراری است و از این طریق می تواند اطلاعات دقیقی را به پزشکان ارائه دهد.

مرکزتصویر برداری شبانه روزی در تهران

مرکزتصویر برداری شبانه روزی در تهران

و در انتها

استفاده از تمام دستگاه های رادیولوژی تخصصی در مرکز تصویربرداری جام جم، این امکان را به وجود آورده تا عکس برداری از نقاط مختلف بدن به طور دقیق و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود همچنین پذیرش 24 ساعته بیماران در تمام روزهای هفته و حتی روزهای تعطیل، شرایطی را به وجود آورده تا بیماران با همراهانشان به صورت حضوری در این مرکز حضور داشته باشند و در کوتاه ترین زمان ممکن، بتوانند از امکانات و دستگاه های مختلف عکس برداری این مرکز استفاده کنند.
در این مرکز تمامی بیمه ها از جمله تامین اجتماعی، خدمات درمانی و… پذیرفته می شود و این خود می تواند یکی دیگر از نقاط قوت این مرکز در کنار تمام ویژگی ها و امکانات کامل آن باشد.