سی تی اسکن

سی تی اسکن یک ابزار مفید و بسیار کاربردی برای کمک به تشخیص بهتر و صحیح تر در پزشکی است. سی تی اسکن که مخفف کلمه اسکن توموگرافی کامپیوتری است همان طور که از نام آن پیداست از اشعه ایکس و یک رایانه برای ایجاد تصاویر دقیق از قسمت های داخلی بدن استفاده می کند. سی تی اسکن می تواند تصاویر مفصلی از بسیاری از ساختارهای موجود در بدن، از جمله اندام های داخلی، رگ های خونی و استخوان ها ایجاد کند.

موارد استفاده از سی تی اسکن:

  • تشخیص بیماری: تشخیص مشکلاتی از جمله آسیب به استخوان ها، آسیب دیدگی اندام های داخلی، مشکلات جریان خون، سکته مغزی و سرطان.
  • تعیین شیوه درمان: به عنوان مثال سی تی اسکن می تواند به تعیین محل، اندازه و شکل تومور قبل از رادیوتراپی کمک کند، یا به پزشک اجازه دهد بیوپسی سوزنی را انجام دهد (برداشتن یک نمونه کوچک از بافت با استفاده از سوزن).
  • بررسی شرایط و وضعیت بیمار: از جمله بررسی اندازه تومورها در طول درمان و بعد از اتمام درمان.

سی تی اسکن اغلب روش برتر برای تشخیص بسیاری از سرطان ها مانند سرطان های کبد، ریه و لوزالمعده است. تصاویر حاصل از سی تی اسکن به پزشک اجازه می دهد تا از وجود و محل تومور، اندازه آن و میزان تأثیر آن در بافت اطلاعات لازم را کسب نماید و بر این اساس تصمیم صحیح تری برای پیشبرد درمان اتخاذ نماید. سی تی اسکن می تواند تومور، هر نوع تورم یا التهاب را در اندام های داخلی بدن نشان دهد.

انواع سی تی اسکن و اصول کار سی تی اسکن

تصویربرداری سی تی اسکن بسته به نوع علائم عارض شده در بخش های مختلف بدن بیمار تجویز می گردد. سی تی اسکن از ستون فقرات و استخوان ها، سی تی اسکن مغز، سی تی اسکن جریان خون و شریان ها، سی تی اسکن بافت های داخلی و سی تی اسکن بخش های مختلف داخلی بدن انسان از جمله انواع سی تی اسکن می باشند که روزانه در مراکز تصویربرداری پزشکی به توسط نسخه پزشک انجام می پذیرند.

قبل از انجام سی تی اسکن بهتر است بدانید که زمان انجام آن کوتاه بوده و بیمار در طول انجام آن هیچ دردی نخواهد داشت. به منظور انجام سی تی اسکن بیمار وارد اتاقی می شود که دستگاه سی تی اسکن در آن واقع شده است. سپس بر روی تخت دستگاه دراز کشیده و پرستاری که در اتاق حضور دارد به بیمار کمک می کند تا با توجه به بخش مورد نظر جهت تصویربرداری در مکان مناسب قرار بگیرد و سپس اتاق را ترک می کند. لازم است در طور تصویربرداری بیمار بی حرکت بر روی تخت قرار بگیرد. سپس تکنسین انجام تصویربرداری، شروع به تنظیم و هدایت دستگاه برای انجام سی تی اسکن می نماید.

در زمان انجام تصویربرداری از محدوده ای از دستگاه که اندام در راستای آن قرار دارد اشعه ایکس به اندام موردنظر تابانده می شود و به این ترتیب با عبور اشعه از بدن و بازتاب آن به سنسورهای حساس دستگاه، تصویر اجزای داخلی بدن به وضوح ثبت می گردد. به این ترتیب روند تصویربرداری سی تی اسکن انجام می پذیرد و پس از اتمام آن پرستار به اتاق بازگشته و به بیمار کمک می کند تا از اتاق خارج شود.

اصول سی تی اسکن

مرکز تصویر برداری پزشکی جام جم شهریار

چنانچه قصد مراجعه به مرکز تصویربرداری پزشکی و استفاده از خدمات این مراکز را دارید، پیشنهاد ما به شما مراجعه به مرکز تصویر برداری پزشکی جام جم شهریار است. این مرکز پزشکی در ابتدای تأسیس و شروع فعالیت چند هدف مهم را مدنظر سرلوحه کار خود قرار داده است.

از جمله این اهداف می توان به توجه به مکان قرارگیری مرکز به منظور دسترسی راحت بیماران به آن، پذیرش سریع و حضوری بیماران جهت کمترین اتلاف وقت برای مراجعه کنندگان، ارائه خدمات کامل به صورت شبانه روزی و حتی در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی تا مراجعه کنندگان با خاطری آسوده در زمان های اورژانسی یا غیر اورژانسی بتوانند از خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار بهره مند گردند، بهره گیری از دستگاه های تصویربرداری پیشرفته و به روز دنیا، کمک به تسریع در روند تشخیص، درمان و بهبود بیماران با ارائه تصاویر پزشکی دقیق با وضوح بالا و … اشاره کرد.

بخش تخصصی پزشکی هسته ای در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم

قابل ذکر است که بخش تخصصی پزشکی هسته ای در این مرکز واقع شده است. در بخش پزشکی هسته ای از دستگاه دوال هد آیداک ساخت کشور آمریکا برای انجام اسکن قلب، عروق، کلیه ها، مجاری اشکی، ستون فقرات و نیز اسکن کل بدن استفاده می شود. از ویژگی های مهمی که یک مرکز تصویربرداری پزشکی می تواند از آن برخوردار باشد، بهره گیری از دستگاه های مدرن و پیشرفته ای است که با کمترین میزان استفاده از اشعه ایکس بتواند دقیق ترین و واضح ترین تصاویر پزشکی را ارائه نماید.

این مهم در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار لحاظ شده است و در این مرکز از امن ترین دستگاه ها جهت انجام تصویربرداری استفاده می شود. به منظور انجام سی تی اسکن، از دستگاه جدید سی تی اسکن هیتاچی که از قابلیت های آن می توان به سرعت تصویربرداری و پردازش بالا اشاره کرد، بهره گیری می شود.

تجهیزات مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار و کاربردهای آن ها

از دیگر امکانات تصویربرداری پزشکی این مرکز می توان با افتخار به بهره گیری از دستگاه ماموگرافی دیجیتال هالوژیک به عنوان بهترین برند ماموگرافی در جهان، تجهیز مرکز به سونوگرافی جنرال الکتریک آمریکایی، دستگاه سنجش تراکم استخوان هولوژیک (تنها برند مورد تائید تمام پزشکان جهت سنجش تراکم استخوان)، پانورکس و سفالومتری دیجیتال (جهت تصویربرداری از فک و دندان ها و کسب اطلاعات از وضعیت فک ها و سینوس ها و …)، دستگاه رادیولوژی پرکین المر و واریان ساخت آمریکا (جهت انجام رادیولوژی از معده، روده، مری، رحم و …)، دستگاه MRI تسلا جنرال الکتریک برای انجام ام آر آی های پستان، آرتوگرافی، اسپیکتروسکوپی، تمام بدن و … اشاره نمود.

همچنین لازم است به اطلاع مردم فهیم و بزرگوار برسانیم که به جهت رفاه حال مراجعه کنندگان، مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار با تمامی بیمه ها نظیر تأمین اجتماعی، خدمات درمانی، آتیه سازان، بیمه های تکمیلی و … طرف قرارداد می باشد. شعار اصلی مرکز تصویربرداری جام جم، فکر کردن فراتر از نیاز امروز و پیدا کردن پاسخی برای نیازهای آینده است. در جهت تحقق این شعار نیز اقدام به تجهیز مرکز به جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه های تصویر برداری به منظور ارائه تصاویر با بالاترین دقت، وضوح و کیفیت می نماید تا بتواند سهمی در تسریع درمان و بازگشت سلامت به بیماران داشته باشد.