ام آر آی یکی از روش های بی خطر عکس برداری از داخل بدن می باشد که برای انجام این کار از میدان مغناطیسی استفاده می کند بدین منظور داخل این دستگاه پوشیده از آهنربای دایره ای شکل است که باعث ایجاد میدان مغناطیسی و سپس امواج رادیویی با طول موج های مختلف شده و عملیات تصویربرداری را انجام می دهد.

با استفاده از ام آر آی می توان به انواع ضایعات و بیماری های داخلی در قسمت های مختلف بدن نظیر مغز و ستون فقرات، استخوان ها و مفاصل، حفره شکم و دستگاه گردش خون پی برد و برای درمان آن ها سریعا اقدام کرد. در این بین ام آر آی شکم و لگن در مواقعی که سی تی اسکن نمی تواند به طور دقیق پاسخگو باشد، می تواند تصویر درستی از بیماری را در اختیار پزشک قرار داده و بسیار مفید و کارامد باشد.

ام آر آی شکم و لگن برای بررسی احشاء داخل شکم نظیر مثانه، رحم، کلیه، کبد و… مورد استفاده قرار می گیرد و با تصویربرداری از آن ها و نشان دادن تمام قسمت های داخلی شکم می توان انواع بیماری ها و تومورها و حتی سرطان ها را به خوبی تشخیص داد و برای درمان آن اقدامات لازم را انجام داد.

استفاده از ام آر آی برای نشان دادن مشکلات شکمی می تواند گزینه بهتری نسبت به سی تی اسکن باشد زیرا در این روش تصویربرداری بر خلاف سی تی اسکن می توان بافت های نرم بدن نظیر غضروف ها، عصب ها و رگ ها را به صورت واضح و دقیق مورد بررسی قرار داد و آسیب های وارده به آن ها را به خوبی تشخیص داد.

آمادگی های لازم قبل از انجام ام آر آی شکم و لگن

برای انجام ام آر آی شکم و لگن باید به یکسری از نکات توجه شود تا بتوان تصویرهای دقیق و واضحی را در اختیار پزشکان قرار داد بنابراین در ادامه به این نکات اشاره می شود.

1-مطلع کردن پزشک و انجام اقدامات لازم در صورت وجود قطعات فلزی در بدن نظیر پلاتین و یا ترکش قبل از انجام ام آر آی

2-پوشیدن لباس های بدون دکمه فلزی به خصوص در ناحیه شکم و یا استفاده از لباس بیمارستانی برای تصویربرداری بهتر

3-مشورت با پزشک زنان قبل از انجام ام آر آی برای خانم های باردار و شیرده

4-نداشتن هیچ گونه تحرک و جا به جایی در طی انجام تصویربرداری

5-همراه داشتن کلیه مدارک پزشکی و عکس های قبلی بیمار برای بررسی دقیق تر  

6-اعلام حساسیت دارویی و غذایی به پزشک رادیولوژیست در صورت انجام ام آر آی با تزریق

7-عدم مصرف قرص آهن و غذاهای چرب تا 24 ساعت قبل از انجام ام آر آی شکم و لگن

علاوه بر موارد ذکر شده برای آمادگی قبل از انجام ام آر آی شکم، در صورتی که نیاز به رعایت نکات دیگری نظیر ناشتا بودن و یا خوردن آب به میزان کافی باشد، بیمار باید به دستوراتی که قبل از انجام تصویربرداری به او داده می شود توجه کند تا در حین عکس برداری دچار مشکل نشود. لازم به ذکر است که انجام ام آر آی هیچ گونه ترسی ندارد همچنین در صورت نیاز به استفاده از ماده کنتراست، این ماده قبل از اسکن به بیمار تزریق می شود که هیچگونه عارضه خطرناکی ندارد و بعد از چند ساعت از بدن دفع می شود.

ام آر آی شکم و لگن در مرکز تصویربرداری جام جم شهریار

مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار در شهرستان شهریار و در غرب استان تهران واقع شده و یکی از مراکز پیشرفته و مجهز به تجهیزات تصویربرداری و دستگاه های رادیولوژی نظیر دستگاه ام آر آی است و به عنوان یکی از مراکز تخصصی و مهم پزشکی هسته ای در تهران محسوب می شود. این مرکز با به کارگیری به روزترین تکنولوژی های دنیا در زمینه تصویربرداری پزشکی، تشخیص بیماری ها را در کوتاه ترین زمان و با دقیق ترین دستگاه ها انجام می دهد.

استفاده از دستگاه MRI 5/1 تسلا که اولین دستگاه 16 کاناله در جنوب تهران است و برای انجام ام آر انژیوگرافی، ام آر ونوگرافی، ام آر پستان، ام آر آرتوگرافی، ام آر اسپیکتروسکوپی و ام آر آی شکم و لگن مورد استفاده قرار می گیرد با تهیه تصاویر با کیفیت بالا امکان تشخیص دقیق تر و بهتر را برای پزشکان فراهم می کند.

دستگاه رادیولوژی پرکین المر و واریان که ساخت کشور آمریکا است و در این مرکز استفاده می شود قادر به گرفتن عکس های رنگی از مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، گوارش، رحم و سیستم ادراری است و از این طریق می تواند اطلاعات دقیقی را به پزشکان ارائه دهد.

از دیگر دستگاه های این مرکز می توان دستگاه سنجش تراکم استخوان هولوژیک را نام برد که مورد تایید تمام پزشکان کشور می باشد. این دستگاه علاوه بر تعیین تراکم استخوان با دقت بسیار، تنها دستگاهی است که قادر به تعیین ریسک بیماری های قلبی و چاقی با استفاده از عکس برداری و ارائه تصاویری شفاف و کمک به پزشکان برای تشخیص درست است.

سخن پایانی

استفاده از دستگاه های رادیولوژی تخصصی در مرکز تصویربرداری پزشکی جام جم شهریار باعث شده تا عکس برداری از نقاط مختلف بدن به طور دقیق و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود همچنین پذیرش 24 ساعته بیماران در تمام روزهای هفته و حتی روزهای تعطیل، شرایطی را به وجود آورده تا بیماران با همراهانشان در این مرکز حضور یابند و در کوتاه ترین زمان بتوانند از امکانات این مجموعه و دستگاه های مختلف تصویر برداری استفاده کنند.

در این مرکز تمامی بیمه ها از جمله تامین اجتماعی، خدمات درمانی و… پذیرفته می شود و این خود می تواند یکی دیگر از نقاط قوت این مرکز در کنار تمام ویژگی ها و امکانات کامل آن باشد.